AlertWszystko

Wicekanclerz Austrii omówi Nord Stream 2 z Rosjanami. Polska krytykuje projekt

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom

(RIA Novosti/Prime/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik/BS)

Austria zamierza omówić z Gazpromem realizację projektu gazociągu Nord Stream 2, powiedział dziennikarzom wicekanclerz Reinhold Mitterlehner.

– Podczas naszej wizyty będziemy mieli możliwość kontaktu z Gazpromem. Przede wszystkim będziemy omawiali kwestie związane z Nord Stream 2. Austria posiada szczególny interes w realizacji tego projektu, gdyż potrzebujemy dywersyfikacji dostaw gazu. Ważne jest dla nas to, aby spółka OMV uczestniczyła w realizacji tego projektu – powiedział Mitterlehner.

– Wymiana aktywów (pomiędzy OMV a Gazpromem – przyp. red.) to dziedzina współpracy pomiędzy spółkami i te tematy powinny być omawiane przede wszystkim przez ich kierownictwo – uważa austriacki wicekanclerz.

W styczniu 2016 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku eksport rosyjskiego gazu do Austrii wzrósł o 76,2 procent. Ponadto na koniec 2015 roku wolumen dostarczonego surowca był o 11,5 procent wyższy od tego w 2014 roku.

Podczas rozmów poruszano także kwestię współpracy w ramach podziemnego magazynu gazu Heidach (największy w Austrii i drugi co do wielkości w Europie Centralnej – przyp. red.). W 2015 roku podjęto decyzję o zwiększeniu zagregowanej, aktywnej pojemności Heidach o 150 mln m3 (o 5 procent). Przy czym maksymalna przepustowość poboru surowca wzrosła do 1,55 mln m3 dziennie.

W rezultacie aktywna pojemność magazynu wzrosła do 2,98 mld m3 a maksymalna, dzienna przepustowość wynosi 29,9 mln m3. W swoim oświadczeniu Gazprom podkreślił, że wzrost możliwości Heidach został osiągnięty bez dodatkowych inwestycji. Rosyjski gaz składowany w Heidach trafia na rynki regionalne przez Środkowo-europejski hub gazowy w Baumgarten (CEGH).

Należy przypomnieć, że spółka OMV jest głównym partnerem Gazpromu w Austrii. 4 września 2015 roku, Gazprom, E.ON, OMV, Shell i ENGIE podpisały kontrakt na wspólną budowę gazociągu Nord Stream 2 o przepustowości  55 mld m3 gazu rocznie. Gaz będzie transportowany z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Dwie nitki mają być uzupełnieniem funkcjonujących już dwóch w ramach projektu Nord Stream uruchomionego w 2011 roku.

Ponadto w dniu 4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3  gazu.

Co ciekawe w połowie stycznia 2016 roku pojawiła się informacja rzekomej wymianie bałkańskich aktywów OMV z Gazpromem, który w zamian oferuje Austriakom dostęp do syberyjskich złóż ropy. OMV zaprzeczał jednak tym rewelacjom, zapewniając jednocześnie, że rumuński oddział koncernu jest istotnym elementem działalności spółki na Półwyspie Bałkańskim.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG przemianowana na Nord Stream 2. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 50 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 10 procent.

Realizacji Nord Stream 2 sprzeciwiają się nacje Europy Środkowo-Wschodniej obawiające się negatywnego wpływu inwestycji na ich bezpieczeństwo energetyczne oraz wzrostu roli Gazpromu w regionie.

– Polska nie zgadza się z inwestycją Nord Stream 2. Uważamy, że jest ona nie uzasadniona ze względów ekonomicznych i ma ona podłoże wyłącznie polityczne – powiedziała premier Polski Beta Szydło podczas swojej wizyty w Oslo z 2 lutego.

Alternatywą dla Polski, oprócz terminala LNG, który rozpocznie rutynową pracę w czerwcu 2016 roku, może być także gazociąg z Norwegii. – Podkreślę jeszcze raz. Polsce, tak jak i każdemu innemu państwu, polskiemu rządowi, tak jak i rządowi każdego innego państwa, zależy na bezpieczeństwie swoich obywateli, na bezpieczeństwie państwa. W naszej ocenie dywersyfikacja źródeł energii, w tym także ta inwestycja norweska jest dla nas pogłębieniem bezpieczeństwa energetycznego – mówiła Szydło w norweskiej stolicy, gdzie spotkała się z Erną Solberg, premier Norwegii.

Czytaj:

Gazprom rozmawiał z Austriakami o Nord Stream 2, wymianie aktywów oraz dostawach ropy

Objazd Gazpromu po Europie. Po Niemczech i Francji odwiedza Austrię


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X