Wielka Brytania pokazuje jak pozbyć się zależności od paliwa jądrowego z Rosji

2 stycznia 2023, 11:30 Alert

Wielka Brytania będzie chciała przetwarzać uran z recyklingu, czego obecnie nie robi się poza Rosją. Dzisiaj rząd brytyjski ogłosi program o wartości 50 mln funtów, który będzie miał na celu zwiększenie produkcji paliwa jądrowego w kraju i wsparcie rozwoju alternatyw wobec rosyjskich dostaw.

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Recykling paliwa jądrowego

Fundusz ten stanowi część pakietu inwestycyjnego w paliwo jądrowe o wartości do 75 mln funtów, z czego do 13 mln funtów zostało już przyznanych producentom paliwa jądrowego Westinghouse w Preston. Ma to pomóc firmie rozwinąć możliwości konwersji uranu ponownie przetworzonego i świeżo wydobytego. Konwersja uranu jest ważnym etapem jądrowego cyklu paliwowego. Finansowanie ma na celu stworzenie możliwości konwersji uranu z recyklingu w Wielkiej Brytanii, który nie jest obecnie dostępny poza Rosją. Oprócz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii rząd chce, by stworzyło to również nowe możliwości eksportowe.

Przywódcy państw należących do G7 zgodzili się w czerwcu na podjęcie wspólnych działań w celu zmniejszenia zależności od rosyjskich towarów jądrowych i pokrewnych, w tym dywersyfikacji dostaw uranu i możliwości produkcji paliwa jądrowego. Rosja posiada około 20 procent światowych zdolności konwersji uranu i 40 procent zdolności wzbogacania. – Rekordowo wysokie światowe ceny gazu, spowodowane nielegalną inwazją Putina na Ukrainę, pokazały, że w Wielkiej Brytanii musimy zwiększać produkcję energii ze źródeł odnawialnych i elektrowni jądrowych przez budowanie większej liczby elektrowni i rozwój krajowych możliwości paliwowych. Ten pakiet inwestycyjny wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii, zapewniając dostęp do bezpiecznych dostaw produkowanego w Wielkiej Brytanii paliwa do zasilania obecnej i przyszłej brytyjskiej floty jądrowej, zmniejszając wpływy Rosji, jednocześnie tworząc więcej miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i możliwości eksportu – powiedział Graham Stuart, minister ds. energii i klimatu

Fundusz o wartości 50 milionów funtów będzie wspierał projekty, takie jak opcje zaopatrzenia w paliwo dla reaktorów lekkowodnych, w tym przyszłych małych reaktorów modułowych. Będzie również wspierać projekty produkujące nowe rodzaje paliw, które będą potrzebne do zasilania zaawansowanych reaktorów modułowych, które prawdopodobnie będą działać od lat 30. XXI wieku.

W październiku informowaliśmy, że jeden z potencjalnych partnerów programu jądrowego w Polsce, przekonuje, iż produkcja paliwa jądrowego mogłaby się odbywać na naszym terytorium. Chodzi o Koreańczyków z KHNP, którzy twierdzą, że koreańskie KEPCO mogłoby przenieść technologię produkcji paliwa jądrowego do Polski, o czym informował naszego dziennikarza wiceprezes tej firmy podczas wizyty studyjnej w Korei. Amerykański Westinghouse twierdzi, że zapewni paliwo z fabryki w Szwecji, która ma służyć także reaktorom planowanym na Ukrainie czy Czechach.

The Guardian/Michał Perzyński

Jakóbik: Rosja straszy atomem, bo może (ANALIZA)