W jaki sposób poszczególne kraje Europy odchodzą od węgla?

9 marca 2020, 14:15 Alert

Na całym świecie węgiel traci na popularności jako źródło energii, do tego stopnia, że wiele krajów zadeklarowało już całkowite porzucenie go. Jak chcą tego dokonać europejskie państwa?

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Wielka Brytania

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zobowiązał się do wyłączenia swoich elektrowni węglowych. Miało to miejsce w 2015 roku, jeszcze przed podpisaniem porozumienia paryskiego. Premier Boris Johnson zapowiedział, że jego kraj odejdzie od węgla do 2025 roku. Brytyjski plan odejścia od węgla obejmuje wsparcie dla przemysłu przez kilka lat w celu uzyskania milionów funtów w postaci dodatkowych dotacji, które będą finansowane z rachunków za energię. Wielka Brytania bardzo poważnie potraktowała kwestię odejścia od paliw kopalnych; ich udział w brytyjskim miksie energetycznym spadł o 80 procent od 2012 roku.

Francja

Francja planowała wycofać elektrownie węglowe do końca 2022 roku, ale obecny rząd, wybrany już po podjęciu tej decyzji, nie opracował jeszcze żadnej konkretnej polityki zmierzającej do osiągnięcia tego celu. Prezydent Emmanuel Macron potwierdził jednak, że zamierza zrealizować ten cel. – Musimy pozbyć się paliw kopalnych, a energia jądrowa pozwala nam obecnie korzystać z niskoemisyjnej i taniej energii. Ale nie wybrano mnie, żebym wprowadził program stopniowego wycofywania nuklearnego – raczej planujemy zmniejszyć go do 50 procent. Nie chcę, abyśmy byli w sytuacji, w której zamykanie elektrowni jądrowych doprowadzi do wolniejszego zamykania elektrowni węglowych – powiedział Macron.

Niemcy

Niemcy były jednym z największych konsumentów węgla w Europie z zainstalowaną mocą prawie 50 GW, ale do 2038 roku planują wycofać wszystkie elektrownie opalane węglem. Decyzję tę podjęła 28-osobowa tzw. komisja węglowa, w której zasiadali przedstawiciele władz federalnych i lokalnych, oraz członkowie organizacji ekologicznych i koncernów energetycznych. Wcześniej niemiecki rząd podjął decyzję o wycofaniu wszystkich 19 elektrowni jądrowych do 2022 roku. Obecnie w niemieckim miksie energetycznym większy udział źródeł odnawialnych przewyższył udział węgla, ale kraj ten czekają wielomiliardowe inwestycje mające na celu dalszą dekarbonizację.

Dania

Dania potwierdziła swoje zobowiązanie do stopniowego odejścia od węgla do 2030 roku na konferencji COP23 w 2017 roku. Zużycie węgla w kraju spadło w ostatnich latach, spadając o 25,5 procent w latach 2016-2017, podczas gdy zużycie energii odnawialnej wzrosło o 11,4 procent w tym samym okresie. – To dobra wiadomość, że energia z węgla spadła o ponad jedną czwartą w 2017 roku. Liczby mówią same za siebie – kiedy uda nam się zastąpić węgiel energią odnawialną, ostatecznie wyemitujemy mniej CO2. Ważne jest jednak, by kraje wspólnie działały na rzecz odejścia od węgla, dopiero to robi wrażenie na arenie międzynarodowej – powiedział minister energii Danii Lars Christian Lilleholt.

World Coal/Michał Perzyński

Spada emisja CO2 z energetyki na świecie. UE i USA odchodzą od węgla, Chiny wręcz przeciwnie