Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził przeznaczenie 21,7 miliarda funtów na stworzenie dwóch głównych klastrów związanych z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla (CCUS) oraz na projekty produkcji wodoru w Teesside i Merseyside. Według rządu, ten krok ma uczynić Wielką Brytanię globalnym liderem w technologii CCUS i produkcji wodoru oraz wspierać działania zmierzające do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
Finansowanie, skierowane na dwa klastry w Teesside i Merseyside, ma przyciągnąć około 8 miliardów funtów prywatnych inwestycji, stworzyć 4 000 bezpośrednich miejsc pracy i wspierać 50 000 długoterminowych miejsc pracy, co wzmocni gospodarki północno-zachodniej i północno-wschodniej Anglii. Projekty te, koncentrujące się na wychwytywaniu dwutlenku węgla i produkcji wodoru za pomocą technologii CCUS, mają na celu redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 8,5 miliona ton rocznie, co odpowiada usunięciu 4 milionów samochodów z dróg.
Premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, powiedział: „Inwestując w przemysł przyszłości, odradzamy nasze przemysłowe serca. Dzisiejsze ogłoszenie zapewni przemysłowi pewność, której potrzebuje, zobowiązując się do 25 lat finansowania tej przełomowej technologii – aby pomóc w tworzeniu miejsc pracy, rozpędzić wzrost gospodarczy i naprawić nasz kraj raz na zawsze”. Inicjatywa ta ma dodać 5 miliardów funtów rocznie do gospodarki do 2050 roku.
Rządowa współpraca z inwestorami prywatnymi ma na celu przyspieszenie innowacji i zapewnienie długoterminowej stabilności gospodarczej, utrzymując Wielką Brytanię na czele technologii czystej energii.
Offshore energy / Mateusz Gibała