Przepisy środowiskowe mogą utrudnić szczelinowanie w Wielkiej Brytanii

8 lutego 2019, 08:45 Alert
łupki, gaz łupkowy
Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Brytyjski rząd odrzucił wezwania do złagodzenia ograniczeń sejsmicznych, które według przemysłu łupkowego prawie uniemożliwiają funkcjonowanie w kraju.

Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) podał wczoraj, że limity zostały uzgodnione z branżą i nie zostały poddane przeglądowi, mimo że dwie najbardziej znaczące firmy ostrzegały w tym tygodniu, że normy sejsmiczne zaszkodzą gospodarce. – Ustalamy te przepisy w porozumieniu z firmami i nie planujemy ich przeglądu – powiedział rzecznik BEIS.

Multimiliarder i założyciel firmy Ineos Jim Ratcliffe powiedział w tym tygodniu, że przepisy, które zmuszają firmy do zawieszenia szczelinowania, jeśli wywołują wstrząsy o wartości przekraczającej 0,5 w skali sejsmicznej Richtera, są „niewykonalne”. Cuadrilla, pierwsza firma, która zaczęła szczelinowanie w Wielkiej Brytanii pod koniec zeszłego roku podała, że nie jest w stanie ukończyć testów odwiertu poszukiwawczego gazu łupkowego na swojej stronie Preston New Road w hrabstwie Lancashire ze względu na „wysoce konserwatywne” przepisy.

W czwartek BEIS podał, że wierzy, że gaz łupkowy może być ważnym nowym krajowym źródłem energii i że dał przemysłowi „znaczące wsparcie”. Urząd zaznaczył jednak, że przestrzega przepisów „w celu zapewnienia bezpiecznego i odpowiedzialnego procesu szczelinowania”. Odpowiedź ta wzbudzi pytania dotyczące przyszłości rodzącego się przemysłu łupkowego w Wielkiej Brytanii, który miał bardzo kontrowersyjny początek.

Brytyjczycy rzadko udzielają poparcia dla wierceń horyzontalnych na lądzie i szczelinowania hydraulicznego ze względu na problemy środowiskowe, ale zwolennicy mówią, że Wielka Brytania ignoruje główne krajowe źródło energii w czasie, gdy maleje zapotrzebowanie na gaz z Morza Północnego. Jednak sondaż przeprowadzony przez BEIS o łupkach wykazał, że prawie trzykrotnie więcej osób w Wielkiej Brytanii przeciwstawia się szczelinowaniu, niż je popiera.

Brytyjska minister energetyki Claire Perry poparła szczelinowanie, ale wielokrotnie mówiła, że ​​nie ma planów złagodzenia przepisów, pisząc w liście do firmy Cuadrilla pod koniec zeszłego roku, że „ma nadzieję, że branża może się rozwijać w nadchodzących latach, ale zawsze była na stanowisku, że wszelkie zmiany dotyczące łupków muszą być bezpieczne i przyjazne dla środowiska”.

Financial Times/Michał Perzyński