Wielka Brytania weźmie rozwód z węglem szybciej niż zakładano

1 lipca 2021, 14:30 Alert
drax_power_station-wielka-brytania-elektrownia
Elektrownia węglowa Drax. Fot. WikiCommons

Wielka Brytania przyspieszyła odejście od węgla. Londyn odejdzie od produkcji energii z tego źródła w 2024 roku, czyli rok szybciej niż to wcześniej planowano. Obecnie węgiel odpowiada za niecałe 2 procent produkcji energii na Wyspach.

Od 1 października 2024 roku Wielka Brytania nie będzie już wykorzystywać węgla do wytwarzania energii elektrycznej. Jednak węgiel stanowił tylko 1,8 procent miksu energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Dla porównania 10 lat temu było to 40 procent. – Węgiel napędzał rewolucję przemysłową 200 lat temu, ale teraz nadszedł czas na radykalne działania, aby całkowicie wyeliminować to paliwo z naszego systemu energetycznego – powiedziała Anne-Marie Trevelyan, minister ds. zmian klimatu w oświadczeniu. Posunięcie to jest częścią zobowiązania rządu do odejścia od paliw kopalnych i zmniejszenia emisji z sektora energetycznego.

Trevelyan podkreśla, że ​​celem rządu Wielkiej Brytanii jest odgrywanie wiodącej roli w walce ze zmianami klimatu przed szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow w listopadzie tego roku.

Elektrownia Ratcliffe firmy Uniper będzie ostatnią elektrownią węglową w Wielkiej Brytanii po tym, jak EDF Energy poinformował w marcu, że blok West Burton A zostanie zamknięty do września 2022 roku. Drax, niegdyś największa elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii, zakończyła komercyjne spalanie węgla w marcu w pozostałych jednostkach węglowych w Yorkshire.

S&P/Bartłomiej Sawicki

Perzyński: O historii węgla, czyli surowca, który zmienił wszystko