Wietnam chce zainwestować w kaspijskie złoża

20 sierpnia 2015, 08:45 Alert

(Wiedomosti/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 19 sierpnia służba prasowa rządu Dagestanu (republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej – przyp. red.), osiągnęła ona z Wietnamem porozumienie w sprawie eksploracji złóż gazu i ropy znajdujących się na szelfie Morza Kaspijskiego. Hanoi stwierdziło, że jest gotowe zainwestować w projekt od 150 do 300 mln dolarów.

– 18 sierpnia premier Dagestanu Abdusamad Gamidov spotkał się z przedstawicielami należącej do państwa wietnamskiej spółki PetroVietnam na czele Nguentem Tran Phongiem. Strony bardzo szczegółowo i głęboko badały perspektywy rozwoju sektora naftowo-gazowego na szelfie Morza Kaspijskiego. Wstępne porozumienie o zainwestowaniu w projekt zostało osiągnięte podczas spotkania prezydenta Dagestanu Ramazana Abdulatilowa z prezesem zagranicznej spółki – podała służba prasowa zauważając, że dagestański premier potwierdził gotowość do pełnego współdziałania obydwóch partnerów w realizacji tego perspektywicznego projektu.

Wcześniej Abdulatilow na spotkaniu z prezesem oraz dyrektorem wykonawczym PetroVietnamu Nguyen Xuan Sonem omówili perspektywy współpracy wietnamskiej spółki z Państwową Spółką Nafto-Gazową Republiki Dagestanu w kwestii zagospodarowania części obszarów gdzie znajdują się podwodne złoża szelfu Morza Kaspijskiego należącego do Dagestanu – Izbierbaszkij blok-2 oraz Sulakskij blok-4.

– Jednocześnie stwierdzono, że PetroVietnam jest gotowy do stania się akcjonariuszem w dagestańskiej spółce oraz do inwestowania w dodatkowe poszukiwania i wydobycie ropy oraz gazu na terytorium republiki. Według wstępnych wyliczeń wielkość inwestycji powinna wynosić ok. 150-300 mln dolarów – czytamy w oświadczeniu.

Wato przypomnieć fakt, że według premiera Dmitrija Miedwiediewa Rosja oraz Wietnam powinny szukać nowych form we współpracy w sektorze ropy i gazu ziemnego aby móc je dalej rozwijać (o tym informował 7 kwietnia BiznesAlert.pl).

,,Biorąc pod uwagę fakt, że nasza współpraca trwa od dłuższego czasu, ważne jest aby szukać nowych jej form” – powiedział Miedwiediew w wywiadzie dla wietnamskich mediów tuż przed wizytą w Hanoi.

Zdaniem rosyjskiego premiera chodzi nie tylko o wydobycie surowców, ale także o wspólne ich przetwarzanie oraz wykorzystanie różnorodnych, stymulujących mechanizmów do tego aby ,,współpraca rozwijała się tak dobrze jak na terenach szelfów wietnamskich oraz rosyjskich”.

,,Chodzi o wykorzystanie różnego rodzaju zachęt, w tym podatkowych, dlatego, że tam gdzie wydobywamy surowce ich zapasy się wyczerpują, wobec czego albo trzeba szukać ich głębiej albo szukać nowych obszarów, które w naturalny sposób potrzebują dodatkowych inwestycji” – dodał Miedwiediew.

Jak informował w listopadzie zeszłego roku BiznesAlert.pl doszło do podpisania umowy pomiędzy Gazpromem a PetroVietnam dotyczącej rozwoju złoża Nagumanwskoje znajdującego się w rejonie Orenburga oraz złoża Sewiero-Purowskoje położonego w regionie jamalsko-nieckim. W tym celu powołano spółkę Gazpromviet. Dzięki podpisanej umowie w przyszłym roku spółka będzie mogła wydobywać 2 mld m3 błękitnego surowca z wietnamskiego szelfu.

Zdaniem rosyjskiego premiera ,,rozmowy na linii Gazprom-PetroVietnam trwają już od 2009 roku. Obecnie stopień ich zaawansowania jest wysoki. Mam nadzieję, że w 2016 roku projekt, który połączy Gazprom z wietnamskimi partnerami będzie zrealizowany”.

Z kolei Rosneft oraz PetroVietnam osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia spółki jont-venture w celu eksploracji dwóch odcinków na szelfie Morza Peczorskiego (południowo-wschodnia zatoka Morza Barentsa).

Ponadto jak informowała agencja Reuters Gazprom Neft jest zainteresowany zakupem 49% akcji operatora jedynej w Wietnamie rafinerii Dung Quat. W oświadczeniu rosyjskiej spółki można przeczytać, że od tego momentu posiada ona wyłączność na negocjacje z PetroVietnam dotyczące zakupu wyżej wymienionych udziałów od wietnamskiej firmy Bihn Son Co oraz irańskiego operatora rafinerii spółki Petrochemical Co.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wypowiedź rosyjskiego premiera. ,,Bardzo wysoko cenimy sobie naszą współpracę i jesteśmy przekonani, że jest ona korzystna finansowo zarówno dla Wietnamu jak i dla Rosji, wobec czego należy ją kontynuować. Mamy cały szereg rosyjskich projektów, do których chcemy zaprosić wietnamskich przyjaciół. Jest to rzadka praktyka kiedy zapraszamy zagraniczne przedsiębiorstwa do rozwoju złóż oraz produkcji surowców na terenie Rosji dlatego jest to wyjątkowa propozycja przygotowana specjalnie dla naszych wietnamskich partnerów” – powiedział Miedwiediew.

Warto także dodać, że według doniesień medialnych Rosjanie są w trakcie finalnych rozmów dotyczących utworzenia z Wietnamem strefy wolnego handlu.

Ponadto jak informowaliśmy, 18 maja w wywiadzie dla Vietnam News Agency (VNA) przed oficjalną wizytą wietnamskiego premiera Truong Tan Sanga w Baku prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podkreślał, że Wietnam oraz Azerbejdżan mają ogromny potencjał dla współpracy w sektorze ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Azerski przywódca powiedział, że obydwa państwa mają duże doświadczenie oraz sukcesy w tej dziedzinie oraz strategiczne porozumienie pomiędzy spółką SOCAR oraz wietnamskim PetroVietnam, które otwiera silne perspektywy współpracy.