Gazprom i PetroVietnam podpisały umowę o rozwoju złóż gazowych w rejonie jamalsko-nienieckim oraz Orenburgu

28 listopada 2014, 11:14 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński)

Wczoraj agencja Intefax poinformowała, że doszło do podpisania umowy pomiędzy Gazpromem a wietnamską spółką energetyczną PetroVietnam.

Podpisana umowa ramowa dotyczy rozwoju złoża Nagumanwskoje znajdującego się w rejonie Orenburga oraz złoża Sewiero-Purowskoje położonego w regionie jamalsko-nieckim.  

Dokument zawiera podstawowe terminy dotyczące realizacji projektów, w tym w procesie podejmowania decyzji na rzecz rozwoju wspomnianych złóż, koncepcji marketingowej i ogólnych zasad kształtowania cen i finansowania projektów.

W tym celu powołano spółkę Gazpromviet, joint venture pomiędzy Gazpromem i PetroVietnam (odpowiednio 51 oraz 49% udziałów), która posiada zezwolenia na eksploatacji złóż Nagumanwskoje oraz Sewiero-Purowskoje. Spółka planuje uzyskać od rosyjskich władz obniżki podatku od wydobycia surowca oraz innych dodatkowych opłaty związanych z planowanym przedsięwzięciem.

Wydobycie ropy w złożu Nagumanowskoje rozpoczęto już w listopadzie 2012 roku. W tym rejonie potwierdzono zasoby: gazu na poziomie 5,8 mld m3, ropy 960 tys. ton oraz 1,68 mln ton wydobywalnych zasobów kondensatu.

Natomiast złoże Severo-Purovskoye znajduje się w rejonie Purkowskim, w autonomicznym okręgu jamalsko-nieckim. Jego potwierdzone zasoby gazu wynoszą 45,5 mld m3 oraz 6,83 mln ton wydobywalnych zasobów kondensatu.