Müller: Nie ma na razie pomysłu podatku od nadmiarowych zysków, czyli windfall tax

12 lipca 2022, 16:15 Alert

Jesteśmy na etapie analiz poszczególnych możliwych rozwiązań, ale na dziś nie ma projektu ws. podatku od nadmiarowych zysków państwowych spółek – poinformował we wtorek na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o podatek zwany windfall tax.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

– W tej chwili jesteśmy na poziomie analiz poszczególnych możliwych rozwiązań więc na dzisiaj takiego projektu nie ma – powiedział rzecznik rządu pytany o słowa premiera, który poinformował, że ma zostać wypracowany mechanizm podzielenia się zyskami spółek Skarbu Państwa z obywatelami. – Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy – tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania – podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie – mówił Mateusz Morawiecki w Rypinie.

Podatek od nadmiarowych zysków został już wprowadzony w szeregu państw unijnych. Spółki z branż m.in energetycznej i finansowej mają obowiązek zapłacić dodatkową daninę od kwoty zysku, będącej powyżej średniej z ostatnich kilku lat.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Windfall tax, czyli jak zostać Robin Hoodem kryzysu energetycznego?