BASF/Wintershall chce przystąpić do projektu Nord Stream 2

3 sierpnia 2015, 06:46 Alert

(RIA Novosti/CIRE/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował w piątek 31 lipca na swojej stronie internetowej Wintershall, niemiecka spółka zamierza uczestniczyć w projekcie rozszerzenia Nord Stream a odpowiednie memorandum zostało podpisane razem z Gazpromem.

– Spółka Wintershall informuje o zamiarze udziału w projekcie rozszerzenia gazociągu Nord Stream. Dzisiaj zostało podpisane odpowiednie memorandum pomiędzy Gazpromem a BASF/Wintershall. Projekt przewiduje budowę nowych nitek gazociągu przez Bałtyk pozwalających dostarczyć bezpośrednio do Niemiec dodatkowo do 55 mld m3 rosyjskiego gazu – czytamy w oświadczeniu niemieckiej spółki.

Niemiecki BASF podpisał w piątek w Berlinie list intencyjny z Gazpromem odnośnie współpracy przy realizacji projektu rozbudowy gazociągu Nord Stream.

Jak podały służby prasowe Gazpromu, wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksander Miedwiediew oraz członek zarządu BASF Hans-Ulrich Engel, podpisali w Berlinie w piątek list intencyjny, który przewiduje współpracę w ramach projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

– BASF i Gazprom współpracują od ponad 20 lat przy budowie bezpiecznych szlaków dostaw gazu ziemnego z Rosji do Europy. Nasze doświadczenie chcemy wykorzystać przy rozbudowie Nord Stream i liczymy na współpracę z Gazpromem i innymi europejskimi partnerami przy tym ważnym projekcie – powiedział członek zarządu BASF.

Jak informował BiznesAlert.pl, rosyjski Gazprom, austriackie OMV, niemiecki E.on oraz duńsko-brytyjski Shell podpisały protokół o współpracy przy budowie dwóch nowych nitek gazociągu Nord Stream o łącznej przepustowości 55 mld m3. Ich szlak ma pokrywać się z istniejącymi dwoma liniami o tej samej przepustowości i udostępnić w sumie 110 mld m3 rocznie.

Więcej o planie uczynienia Niemiec głównym krajem tranzytowym w komentarzu BiznesAlert.pl