Wintershall Dea działa na korzyść Rosji. Są na to dowody

29 lipca 2022, 09:45 Alert

Niemiecki dziennik telewizyjny Tagesschau zwraca uwagę na zaangażowanie firmy Wintershall Dea, która jest własnością niemieckiego koncernu BASF w 70 procentach, w Rosji. W bilansie pierwszej połowy 2022 roku suma zysków generowana we współpracy z Gazpromem wyniosła aż 1,3 miliarda euro.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Rekordowe zyski sprawiają, że nie tylko Wintershall Dea się bogaci, ale także Rosja. Jednocześnie mieszkańcy Niemiec muszą coraz więcej wydawać na gaz. A niemiecki przemysł bije na alarm, na czele z chemicznym gigantem BASF. – W skrajnym przypadku musielibyśmy zatrzymać produkcję w Ludwigshafen” – ostrzegał niedawno prezes Martin Brudermüller w trybie pilnym przed możliwym wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji. – krytykuje Tagesschau.

Tagesschau powołuje się na dziennikarza gazety “die Zeit”, który uważa, że Wintershall Dea daje się instrumentalizować przez stronę rosyjską. Zarzut ten potwierdzają dokumenty, do których dotarli dziennikarze śledczy programu ARD-Magazin Monitor. Jest tam mowa o celowym wykorzystaniu pozycji i znaczenia Wintershall Dea na rynkach zachodnich na korzyść Rosjan.

Aleksandra Fedorska

Wintershall Dea chce utrzymać współpracę z Rosją