Wintershall nie wycofa się z budowy Nord Stream 2

4 października 2018, 15:45 Alert

Jeżeli Dania nie wyrazi zgody na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne Wintershall jest gotów uczestniczyć w finansowaniu budowy magistrali z uwzględnieniem innego szlaku.

Nord Stream AG

– Jako inwestorzy wspieramy projekt i zdecydowanie będziemy wspierać oba warianty budowy gazociągu – powiedział w rozmowie z agencją RIA Novosti – członek zarządu Wintershalla. Na początku sierpnia spółka odpowiedzialna za budowę kontrowersyjnego gazociągu przedstawiła alternatywną trasę magistrali. Według założeń miałaby prowadzić przez wody międzynarodowe znajdujące się w duńskiej strefie ekonomicznej, a nie jak wcześniej zakładano, przez wody terytorialne. Odpowiednie dokumenty zostały złożone do Duńskiej Agencji Energetycznej, która zgodnie z prawem zajmuje się rozpatrywaniem wniosków dotyczących budowy takich inwestycji jak transgraniczne gazociągi. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, rzecznik Agencji, Ture Falbe-Hansen stwierdził, że rozpoznanie wniosku może zająć do 12 miesięcy.

Do rozpoczęcia prac na trasie ustalonej pierwotnie, potrzebna jest zgoda Danii. Pod koniec listopada ubiegłego roku tamtejszy parlament przyjął ustawę, która zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Obecnie Kopenhaga rozważa, czy wydać zgodę czy raczej zablokować poprowadzenie Nord Stream 2 przez duńskie wody terytorialne. W takim przypadku, nowy gazociąg musiałby ciągnąć się inną trasą.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

Sawicki: Nie tak szybko z Nord Stream 2