Odkrycie Niemców w Norwegii z oligarchą rosyjskim w tle

30 marca 2018, 07:15 Alert

Niemiecki Wintershall poinformował o odkryciu nowych pokładów ropy i gazu w północnej części Morza Norweskiego. Zdaniem ekspertów to jedno z największych odkryć od lat.

Platforma wydobywcza Korpfjell. Fot. Statoil
Platforma wydobywcza Korpfjell. Fot. Statoil

Odkrycie na Morzu Norweskim

– Odwiert poszukiwawczy na koncesji 894 w północnej części Morza Norweskiego, wykonano w odległości około 115 km na południowy zachód od głównego pola Aasta Hansteen – podał Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej. Potencjał wydobywczy oceniany jest na 7-19 mld m sześc. gazu i 1-3 mln m sześc. kondensatu gazowego. -Licencjobiorcy ocenią to odkrycie wraz z innymi odkryciami jako perspektywiczne w zakresie potencjalnego dalszego rozwoju’- powiedział NPD.Wintershall, jest operatorem koncesji, posiadając 40 proc, udziałów w koncesji PL894. Jego partnerami są kontrolowany przez państwo Statoil (40 procent) i Petoro (20 procent).

Najbliższe wykonanemu odwiertowi, pole Aasta Hansteen, którego zasoby szacowane są na około 47 mld m sześc., ma wkrótce ruszyć przejść do kolejnej fazy. Wydobycie ma rozpocząć się pod koniec 2018 roku, a wydobywany surowiec będzie miał znaczący wpływ na produkcję gazu w Norwegii w nadchodzących latach. Jego platforma będzie miała zdolność przerobu gazu na poziomie 23 milionów m sześć. Dziennie / d i będzie połączona z zakładem przetwarzania gazu Nyhamna poprzez nowy rurociąg o długości 480 km.

Oczekuje się, że na złożu Aasta Hansteen będzie można wydobyć do 15 milionów m3 dziennie / d, ale platforma będzie również obsługiwała złoże Snefrid Nord. Wielkość złóż szacuje się na około 5 mld m3 gazu i oczekuje się, że w fazę realizacji on do sieci w czwartym kwartale 2019 roku.

Oligarcha rosyjski w tle

Przypomnijmy, że właściciel firmy Wintershall, BASF, zgodził się w grudniu ub. Roku na połączenie spółki z firmą DEA w ramach wielomiliardowej transakcji, aby stworzyć jednego z największych w Europie producentów ropy i gazu.

DEA, z siedzibą w Niemczech, która działa także w Norwegii, jest własnością LetterOne, funduszu inwestycyjnego rosyjskiego miliardera Michaił Fridmana, któremu przewodniczy Lord Browne, były szef BP.

Podmiot powstały w wyniku połączenia, Wintershall DEA, początkowo będzie własnością w dwóch trzecich BASF i jednej trzeciej L1 Energy, z planem sprzedaży udziałów poprzez IPO.

Europejski sektor wydobywczy na celowniku rosyjskich oligarchów

Platts/Bartłomiej Sawicki