– Umowa sektorowa jest kompromisem. Nie realizuje on wszystkich postulatów wysuwanych przez przedstawicieli branży. Każda ze stron czuje się niezaspokojona. To nie przekreśla wagi i rangi tego porozumienia. Znaczenie fundamentalne ma jego przyjęcie. Zostało wypracowane i to jest ważne dla rynku – tłumaczy Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. – Chcemy doprowadzić do tego, aby oferta Polaków nie została pominięta przy zabezpieczaniu łańcucha dostaw w kraju.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z naszych osiągnięć, ale jest to raczej punkt wyjścia do wytężonej pracy na rzecz wykorzystania potencjału polskiej gospodarki – mówi nasz rozmówca. – To porozumienie oraz instrumenty regulacyjne wypracowane przez branżę, jak obligatoryjny plan łańcucha dostaw, to maksimum do uzyskania na ten moment w ramach pozycjonowania przedsiębiorstw polskich na konkurencyjnym rynku europejskim. Chcemy doprowadzić do tego, aby oferta Polaków nie została pominięta przy zabezpieczaniu łańcucha dostaw w kraju, a także żeby te firmy mogły prowadzić pogłębiony dialog techniczny, aby optymalnie przygotowały ofertę na ten rynek i programowały rozwój. To udało się zabezpieczyć w regulacjach oraz poprzez wprowadzenie do Polski dobrego obyczaju kształtowania relacji miedzy zamawiającymi a dostawcami, czyli inicjatywach jak dzień dostawcy, nieformalnym stałym dialogiem między tymi stronami. Należy nad tym nadal pracować, więc PTMEW będzie dalej oddziaływać na rzecz poprawy otoczenia rynkowego dla przedsiębiorstw tworzących polski łańcuch dostaw.
– Umowa sektorowa to także wezwanie do pilnych działań. Wyzwanie absolutnie wyjątkowe to 40 procent udziału komponentu krajowego w 2030 roku. Wymaga pilnych i zintegrowanych działań w celu przygotowania łańcucha dostaw, skonfigurowania polityki gospodarczej rządu i wszystkich agend rządowych do rozwoju przedsiębiorstw polskich, aby były gotowe kontraktowo i ofertowo do obsługi tego łańcucha – dodaje Witoński.
– Ten proces musi objąć wiele aspektów, począwszy od zabezpieczenia odpowiednich instrumentów finansowych umożliwiających rozwój inwestycji, potencjału produkcyjnego, parku maszynowego oraz oprzyrządowania, a także nowe, wykwalifikowane kadry – mówi rozmówca BiznesAlert.pl. – Nie można doprowadzić do tego, aby przedsiębiorstwa były zdane tylko na siebie. Bez pewnego planu rozwoju tego sektora w kategoriach polityki przemysłowej możemy mieć problemy z osiągnięciem tego pułapu local content (komponentu krajowego – przyp. red.), do którego aspirujemy. Nie chodzi o ograniczanie ryzyka, ale wykorzystanie niewątpliwych szans związanych z offshore wind.
– Ta branża w Europie i na świecie pozwoli w perspektywie dwóch-czterech lat może pozwolić poważnie włączyć się do regionalnych oraz globalnych łańcuchów dostaw ze względu na niezrównoważenie popytu i podaży, który wynika z wielkiego rozwoju morskich farm wiatrowych. Łańcuchy są zbyt krótkie i płytkie, a skok technologiczny wymusza dodatkowo przetasowanie w zapleczu technologicznym. Komponenty techniczne się zmienią – ocenia Witoński. – To unikatowe pięć minut dla polskich przedsiębiorstw na utworzenie w Polsce operatora floty instalacyjnej, operatorów floty serwisowej. Możemy myśleć o reaktywacji polskiej produkcji konstrukcji wsporczych do offshore. Możemy szybko uzyskać potencjał oferowania w pełni wyposażonych morskich stacji elektroenergetycznych. Posiadamy już co najmniej bazowe kompetencje i nie wymagają one tworzenia w Polsce oferty produktowej od zera. Trzeba tylko odpowiednio zaplanować jej rozwój i wspierać mądre decyzje przedsiębiorców prywatnych, a także uczestników rynku koncentrujących aktywa produkcyjne po stronie Skarbu Państwa.
Opracował Wojciech Jakóbik