Wkrótce lista pierwszych projektów zakwalifikowanych do Coal Regions in Transition

5 grudnia 2018, 07:00 Alert

Na połowę grudnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, koordynujące polskie prace nad unijną inicjatywą dot. transformacji regionów górniczych Coal Regions in Transition (CRiT), planuje wydarzenia poświęcone temu przedsięwzięciu – przekazał PAP szef resortu Jerzy Kwieciński.

fot. pixabay.com

Według wcześniejszych informacji lista projektów, które jako pierwsze mają być realizowane w ramach CRiT, miała zostać ogłoszona jeszcze na rozpoczętym oficjalnie w poniedziałek szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

O rozwijającej się inicjatywie dotyczącej regionów górniczych minister Kwieciński oraz wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz mówili na wtorkowym briefingu po ich spotkaniu w trakcie COP24.

Nawiązując do pierwszej rocznicy utworzenia CRiT Szefczovicz podkreślił, że trwa w tej sprawie „świetny polityczny dialog”. Jak zaznaczył, obecnie dotyczy on kwestii: „jak patrzeć w przyszłość: jak finansować projekty i zaplanować pod kątem realizacji przedsięwzięcia w następnych latach budżet kolejnej unijnej perspektywy”.

Relacjonując aktualne zaawansowanie koordynowanej przez Szefczovicza inicjatywy Kwieciński podał m.in. że dotyczy ona obecnie siedmiu regionów w Europie, w tym woj. śląskiego.

„Pracujemy nad udziałem Polski w tym programie już od wielu miesięcy. Zgłosiliśmy wiele projektów, parę z nich już jest, jako dobrze przygotowane, wdrażanych” – zasygnalizował minister. „Nad częścią projektów jeszcze będziemy pracowali, aby je poprawić” – zapewnił dodając, że niektóre z przewidzianych pod kątem CRiT projektów są objęte rządowym Programem dla Śląska.

Szef MIiR wyraził wolę, aby inicjatywa była wdrażana nie tylko w tej perspektywie finansowej, ale również w przyszłej. Zapewnił o zadowoleniu, że inicjatywa zyskała już uznanie w Parlamencie Europejskim. „Na nową perspektywę finansową jest już wstępnie proponowany specjalny budżet, który miałby być wykorzystywany do realizacji tego programu” – powiedział.

„Pokazujemy, że ta sprawa jest dla nas szalenie ważna, szczególnie tu, na Śląsku, ale też że potrafimy stworzyć mechanizmy implementacji” – zaakcentował minister IiR wyjaśniając, że inicjatywa włącza do współpracy kilka ministerstw: prócz resortu inwestycji i rozwoju, także energii oraz środowiska.

„Współpracujemy bardzo silnie z samorządami, szczególnie z samorządem woj. śląskiego” – dodał Kwieciński. Jak zasygnalizował, zainteresowanie przystąpieniem do programu wyraziły także kolejne górnicze regiony: woj. dolnośląskie oraz wielkopolskie.

Pytany przez PAP, kiedy należy spodziewać się szerszych informacji nt. realizacji CRiT, np. listy pierwszych zakwalifikowanych do inicjatywy projektów, Kwieciński odpowiedział, że nastąpi to najprawdopodobniej 11 i 13 grudnia. Już wcześniej, w ostatni piątek, spotkanie poświęcone inicjatywie zorganizowała w Katowicach KE, przy współpracy samorządu woj. śląskiego.

Zgodnie z relacją biura prasowego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego komisarz Szefczovicz mówił tam m.in. o kontekście coraz częstszych, niepokojących zjawisk klimatycznych. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wśród przyszłościowych planów pod kątem CRiT miał wspomnieć m.in. o projekcie redukcji metanu w kopalniach.

Mówiący o finansowaniu CRiT europarlamentarzysta Jerzy Buzek wskazał, że w Parlamencie Europejskim udało się przegłosować dodatkowe środki na sprawniejsze przekształcenie regionów węglowych. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski uznał ideę platformy regionów górniczych za cenną i wartościową.

W lipcu br. strona polska wybrała 12 projektów z zaproponowanych wstępnie pod kątem CRiT 36 przedsięwzięć. Projektami mają zarządzać zgłaszające je podmioty – m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd woj. śląskiego.

Polska Agencja Prasowa