Dyskusja o rozwoju technologii wodorowych w Europie przyniosła postulat celu udziału wodoru w gospodarce. Polacy z Lotosu i Orlenu mogą włączyć się do sojuszu europejskiego na rzecz technologii wykorzystania tego paliwa po rozstrzygnięciu, która będzie preferowana.
Niemiecki think tank Agora Energiewende przekonuje, że strategia przemysłowa Unii Europejskiej powinna doprowadzić do wsparcia tzw. zielonego wodoru wytwarzanego z użyciem Odnawialnych Źródeł Energii.
Według Agora Energiewende cytowanego przez EurActiv.com niebieski wodór wytwarzany z gazu to rozwiązanie pośrednie, które w przyszłości będzie kosztowne dla przemysłu ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Gaz pozostaje emisyjny pomimo niższej emisyjności od węgla. Cena uprawnienia do emisji CO2 z systemu handlu emisjami EU ETS w wysokości 30 dolarów oznaczałaby koszt produkcji stali o około 500 mln euro wyższy niż obecnie.
Agora Energiewende przekonuje zatem, że Unia Europejska powinna wesprzeć rozwój zielonego wodoru poprzez wprowadzenie cel udziału tej technologii na wzór celu OZE z pakietu energetyczno-klimatycznego oraz kontrakty różnicowe i inne formy wsparcia mające przynieść szybszy rozwój tej rodzącej się branży. Póki co wytwarzanie wodoru z użyciem elektrolizy napędzanej OZE jest drogie i niekonkurencyjne. Jest to jednak zdaniem Agory rozwiązanie bardziej zrównoważone w długim terminie i warto w nie zainwestować.
Agora Energiewende kojarzona z Partią Zielonych nie jest jedynym uczestnikiem dyskusji w Niemczech opowiadającym się za zielonym wodorem. Minister środowiska Niemiec Svenja Schulze oraz jej partia SPD cytowane przez Energate opowiadają się za inwestycją w zielony wodór. Do rozstrzygnięcia pozostaje stanowisko ministerstwa gospodarki i energetyki Petera Altmaiera, które broni niebieskiego wodoru, za którego użyciem opowiada się sektor gazowy liczący na wykorzystanie paliwa dostarczanego gazociągami, jak Nord Stream 2.
Wodór może się stać przedmiotem współpracy Niemiec, Polski i Francji, które zabiegają o tworzenie europejskich czempionów i poluzowanie prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Polacy chcą w ten sposób zwiększyć szanse na fuzję PKN Orlen-Grupa Lotos. Obie firmy deklarują zainteresowanie rozwojem sektora wodorowego. Możliwe, że w przyszłości mogłyby wejść do sojuszu wodorowego, którego powstanie już ogłosiły media.
EurActiv/Energate/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Polska strategia wodorowa i wyścig po Święty Graal energetyki