Wodór może skorzystać na nowelizacji ustawy o rekompensatach

5 października 2021, 06:45 Alert
wodór
Wodór. Źródło: freepik.com

Ministerstwo rozwoju i technologii (MRiT) opublikowało projekt ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Wynika z niego, że sektor produkcji wodoru uzyska możliwość ubiegania się o rekompensaty za zużycie energii. Straci ją m.in. sektor produkcji nawozów i związków azotowych.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych ma związek z wydanymi we wrześniu 2020 roku, a obowiązującymi od 2021 do 2030 roku wytycznymi Komisji Europejskiej. KE wykluczyła w nich możliwość ubiegania się o rekompensaty dla części sektorów i podsektorów energochłonnych. Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu, chodzi m.in. o sektory: wydobywania minerałów dla przemysłu chemicznego oraz do produkcji nawozów; produkcji nawozów i związków azotowych; produkcji rur, przewodów rurowych i profili drążonych bez szwu ze stali; produkcji przędzy bawełnianej; produkcji włókien chemicznych; górnictwa rud żelaza oraz produkcji tworzyw sztucznych. Poza tym Komisja Europejska wskazała sektory, które mogą ubiegać się o rekompensaty, to m.in.: wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej; produkcja metali nieżelaznych; odlewnictwo żelaza oraz produkcja wodoru – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

PAP przypomina, że projekt noweli zakłada też objęcie wsparciem całości zużycia energii elektrycznej, niezależnie od źródła jej pochodzenia. W OSR wyjaśniono, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej obowiązującymi do 2020 roku autoprodukcja była wyłączona z możliwości wliczania jej do wyliczenia rekompensat.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rząd chce przyjąć projekt noweli rekompensat dla sektorów energochłonnych