AlertEnergetykaGaz.InnowacjeOZE

Jakóbik: Koalicja wodorowa chce ustalić zasady gry w Europie bez Polski

Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Austria, Belgia, Francja, Luksemburg, Holandia i Szwajcaria opowiedziały się za współpracą na rzecz zielonego wodoru, rozbudowy infrastruktury przesyłowej tego paliwa oraz budowy jego rynku. Chcą też stworzyć standardy globalne tej branży. W tej koalicji zabrakło Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Ministrowie odpowiedzialni za energetykę w tych sześciu krajach podkreślili konieczność osiągnięcia celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku oraz celu neutralności klimatycznej do 2050 roku w zgodzie z porozumieniem klimatycznym z Paryża.

Ich zdaniem zielony wodór wytwarzany z pomocą nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych ma największy potencjał dekarbonizacji gospodarki i to na jego rozwoju należy się skupić. Apelują o stworzenie światowych standardów wodoru i budowę globalnego rynku tego paliwa. Współpraca pięciostronna powyższych państw ma dać efekt skali.

Ministrowie zadeklarowali wolę stworzenia wspólnej wizji systemu, który wykorzystuje w 100 procentach zielony wodór, ocenić możliwość skoordynowania definicji i zasad certyfikacji oraz oznaczania wodoru „zdekarbonizowanego”, a także standardy mieszania wodoru z gazem i wymogi techniczne wykorzystania infrastruktury gazowej do jego transportu.

Kraje koalicji mają także zidentyfikować możliwe projekty transgraniczne, usunąć niepotrzebne regulacje i bariery rynkowe, poszukać wspólnie środków finansowania, zbadać potencjał wykorzystania infrastruktury gazowej do transportu wodoru, a także ocenić wpływ mieszania z wodorem na jakość gazu oraz gotowość infrastruktury do takiej operacji. Mają także zachęcać inne kraje do podobnego podejścia.

Sygnatariusze deklaracji apelują do Komisji Europejskiej o stworzenie mapy drogowej dekarbonizacji z użyciem wodoru i wyznaczenie priorytetów unijnych w tym zakresie, o ustalenie standardów mieszania wodoru z gazem w celu zapewnienia skutecznej współpracy elementów infrastruktury gazowej w całej Unii Europejskiej, włączenie projektów wodorowych do planów rozbudowy infrastruktury TEN-E, stworzenie nowych regulacji wodorowych i usunięcie niepotrzebnych barier rynkowych. Domagają się także finansowania zielonego wodoru z funduszy na odbudowę gospodarczą Europy po koronawirusie, funduszy strukturalnych, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz narzędzia Łącząc Europę.

Autorzy deklaracji podkreślają, że ma ona charakter polityczny i nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań. Została podpisana w Hadze 11 maja 2020 roku. Polska deklarowała chęć dołączenia się do europejskiej koalicji na rzecz wodoru. Póki co jednak nie stworzyła grupy państw podobnej do tej, która podpisała deklarację z Hagi. Polacy nie deklarują się póki co po stronie żadnej z technologii wodorowych. Oficjele deklarują w rozmowie z BiznesAlert.pl neutralność technologiczną. Można nieformalnie usłyszeć o wsparciu nawet technologii pozyskania wodoru z węgla. Polska strategia wodorowa nadal powstaje. Niemcy opublikowali ją 10 czerwca. Warto zająć stanowisko i wziąć udział w europejskiej dyskusji na ten temat, zanim jej najważniejsze rozstrzygnięcia zapadną bez udziału Polaków. Niemcy przejmują w lipcu prezydencję unijną.

Jakóbik: Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. O co chodzi w strategii wodorowej Niemiec?


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X