Niemcy planują podmorski wodorociąg z morskich farm wiatrowych

1 maja 2021, 13:00 Alert

Europejskie koncerny energetyczne Gascade, Gasunie, RWE i Shell podpisały deklarację woli intensyfikacji współpracy nad projektem AquaDuctus. To rurociąg, który ma posłużyć do przesyłu zielonego wodoru, produkowanego z morskich farm wiatrowych u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

AquaDuctus. Fot. RWE
AquaDuctus. Fot. RWE

Rurociąg AquaDuctus będzie przesyłał zielony wodór z Morza Północnego bezpośrednio na kontynent. Jest to część inicjatywy AquaVentus, która zakłada zainstalowanie 10 gigawatów mocy w elektrolizerach do produkcji zielonego wodoru z morskich farm wiatrowych. Morskie farmy wiatrowe są już teraz budowane w rejonie Dogger Bank – ławicy na Morzu Północnym, rozciągającej się od wybrzeży Wielkiej Brytanii po Półwysep Jutlandzki. Rurociąg będzie biegł od tej ławicy do wyspy Heligoland u wybrzeży Niemiec. Wodorociąg ma przesyłać milion ton zielonego wodoru rocznie, a projekt ma działać od 2035 roku.

Rurociąg AquaDuctus to wizja pierwszego niemieckiego wodorociągu podmorskiego W porównaniu z przesyłem energii elektrycznej wytwarzanej na morzu, rurociąg ten ma być bardziej opłacalny. W innym wypadku, zamiast tej instalacji musiałoby powstać pięć kabli podmorskich (HVDC).

Pierwszym krokiem w projekcie AquaDuctus jest przeprowadzenie szczegółowego studium wykonalności. AquaDuctus brał również udział w procesie IPCEI (ważny projekt o wspólnym interesie europejskim) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii.

Bartłomiej Sawicki

PSG pomoże zbudować pierwszy wodorociąg w Polsce i nie tylko