Wójcik: Ekspresowa nowelizacji ustawy górniczej

22 grudnia 2015, 17:45 Energetyka

KOMENTARZ

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

W tempie ekspresowym uchwalona została nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wczoraj w Komisji Energii i Skarbu Państwa odbyło się pierwsze czytanie. Prawie o północy odbyło się na posiedzeniu drugie czytanie, po uwzględnieniu poprawki przez Komisję – trzecie czytanie odbyło się dziś w bloku głosowań. Tak duży pośpiech był wymuszony faktem, że dotychczas obowiązująca ustawa jest ważna do 31 stycznia 2015 r. Do tego terminu musiała zostać uchwalona nowelizacja ustawy.

Naszym zdaniem – najważniejszym elementem nowelizacji jest przedłużenie terminu stosowania środków naprawczych i osłonowych w sektorze górnictwa węgla kamiennego po 2015 r.

Ministerstwo Energii, uważa, że nowelizacja nie przewiduje likwidacji kopalń, natomiast daje możliwość przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) SA zbędnego majątku spółek węglowych. Tym majątkiem, „który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK Sośnica, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK Wieczorek, Ruch Anna KWK Rydułtowy-Anna, rejon Pawłów w KWK Bielszowice)” – oceniło Ministerstwo Energii.

Według stenogramu w trzecim czytaniu były elementy gorącej dyskusji między posłem Platformy Obywatelskiej Andrzejem Czerwińskim, a wiceministrem energii, Grzegorzem Tobiszowskim. Wiceminister  zarzucił Czerwińskiemu, że gdy był szefem resortu skarbu państwa, uruchomiono „setki milionów na sektor węgla kamiennego bez zgody Komisji Europejskiej.Grozi nam zwrot środków – powiedział Tobiszowski. Wyjaśnił następnie, że według nowelizacji będą „wygaszane niektóre jednostki związane z poszczególnymi częściami kopalń”. Nowelizacja przewiduje, że „te części kopalń, które już są nieistotne, które nie są związane z wydobywaniem węgla kamiennego, (…) będą przekazane do SRK „by odciążyć koszty danych kopalń”.

Ostatecznie ustawa nowelizująca ustawę o funkcjonowaniu górnictwa została uchwalona 404 głosami przy 19 głosach przeciwnych i 7 wstrzymujących. Ustawa będzie jeszcze przedmiotem obrad Senatu i jeśli w tej Izbie nie będzie poprawek – pozostanie już tylko podpis Prezydenta RP.