EnergetykaEnergia elektryczna

Wójcik: Narzędzia finansowe napędzą Towarową Giełdę Energii

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Uruchomienie rynku finansowego i korzystanie z instrumentów finansowych Towarowa Giełda Energii  (TGE) zaplanowała na rok  2014. Realizacja nastąpiła z niedużym opóźnieniem  –  Ministerstwo Finansów dopiero w b.r., w dniu 23 lutego wydało decyzję zezwalającą na uruchomienie obrotu instrumentami pochodnymi na towary na Rynku Instrumentów Finansowych, prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii dla zainteresowanych inwestowaniem finansowym w energię.

Zgodnie z decyzją Ministra Finansów nowy rynek ma zostać otwarty w ciągu roku. W pierwszej kolejności do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na energię elektryczną. W następnej kolejności kontrakty na gaz. Zasada działania takich kontraktów jest podobna do giełdowych kontraktów typu futures. TGE zamierza w ten sposób  poszerzyć grono swoich  graczy o nowych uczestników zainteresowanych inwestowaniem finansowym w energię elektryczną w szerokim zakresie. W pierwszej kolejności do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na energię elektryczną, w oparciu o indeks określony na rynku spot.  W ten sposób rynki finansowy i towarowy będą mogły się nawzajem napędzać.

16 marca 2015 r., w Sali Notowań GPW w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Rynku Energii Elektrycznej, który działa przy TGE.  Na tym posiedzeniu zaprezentowano materiały dotyczące rynku instrumentów finansowych (RIF). Komitet ma za zadanie konsultowanie opinii i stanowisk oraz przedstawianie wniosków, dotyczących założeń rozwoju rynków towarów giełdowych, w szczególności energii elektrycznej. Celem działania Komitetu jest wspieranie rozwoju transparentnego i konkurencyjnego rynku prowadzonego przez TGE. W pracach komitetu uczestniczą przedstawiciele uczestników  Giełdy Papierów Wartościowych, przedstawiciele TGE oraz Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGITR).

Komitet w ostatnich dniach rozpoczął konsultacje z uczestnikami rynku na temat  ostatecznego kształtu instrumentów finansowych oraz  szczegółowych zasad obrotu.  Rozpoczęło się pozyskiwanie uczestników rynku instrumentów finansowych.

Ostatnim krokiem formalno-prawnym przed rozpoczęciem obrotu instrumentami pochodnymi będzie zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego  (KNF) warunków obrotu dla programu kontraktów terminowych na energię elektryczną.

Rynek energii elektrycznej jest już w Polsce rynkiem dojrzałym.  Systematycznie  wzrasta płynność  giełdowego rynku energii elektrycznej. Obroty na TGE systematycznie rosną. W 2011 r. wyniosły ponad 124TWh., w 2012 r. – 132TWh,  w 2013 r. – 176TWh, w 2014 r.  186,8TWh, co stanowi 119,4 proc. krajowej produkcji energii i 117,7 proc. jej zużycia. Dowodzi to dużego zaufania uczestników  rynku energii elektrycznej do przejrzystości kształtowanych na nim cen i zasad jego funkcjonowania.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X