Operacja „Feniks” to nie tylko wsparcie Sił Zbrojnych

1 października 2024, 07:30 Bezpieczeństwo

Od tygodnia trwa już wojskowa operacja „Feniks”, której celem jest sprzątanie i odbudowa terenów zniszczonych przez powódź. Z powodu nadciągających niskich temperatur czasu na odbudowę jest coraz mniej. Aby przyśpieszyć, w operacji wezmą udział zagraniczni wojskowi. Pomoc zapewnia również wojsko obrony cyberprzestrzeni.

Wojsko walczy z powodzią fot. gov.pl/web/obrona-narodowa

– To nie chodzi o to, że nie mamy jakichś zdolności. Chodzi o to, że musimy zdążyć przed zimą – powiedział Szef Sztabu Generalnego Wiesław Kukuła.

Swoją pomoc po powodzi zaoferować miało wiele krajów NATO i nie tylko. Na ten moment Polska przyjęła pomoc od czterech państw. Będą to Turcja, Niemcy, Wielka Brytania i USA. Kolejne oferty pomocy zostaną przyjęte po zakończonym rekonesansie, który prowadzi wojsko.

Zagraniczna pomoc

Niemiecka pomoc to 120 żołnierzy z 4 batalionu pionierów pancernych z Bogen. Jest to jednostka inżynieryjna, która ma za zadanie wsparcie inżynieryjne 10 Dywizji Pancernej. Żołnierze Ci mają przede wszystkim odbudowywać drogi i mosty. Potwierdził to niemiecki minister obrony Borys Pistorius 26 września w Szczecinie podczas święta z okazji  25-lecia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Na ten moment nie jest sprecyzowane kiedy niemieccy żołnierze pojawią. Wiadomo że odbyć się to ma „niedługo” a ich działalność potrwa 2 miesiące. Na ten moment trwać mają rozmowy jakie są potrzeby sprzętowe.

Więcej informacji co do przyjazdu jest dostępne o tureckiej pomocy. Żołnierze mają pojawić się 1 października i zostaną planowo do 4 października. Będzie to zespół rekonesansowy, który prawdopodobnie ustali potrzeby przed przyjazdem właściwej grupy inżynieryjnej. Jak dodał Szef Sztabu gen. Kukuła – (Turcy red.) przywożą do nas zdolności budowy mostów tymczasowych.

Na ten moment nie wiadomo kiedy do Polski dotrą całe turecki siły i ile czasu tu pozostaną.

Na tym etapie Polska skorzystała również z oferty pomocy amerykańskiej i brytyjskiej.

Amerykanie zaoferowali pomoc Gwardii Narodowej. Nieznane są na razie szczegóły ich działalności ani zakres zadań. Również w wypadku brytyjskich królewskich wojsk inżynieryjnych nieznane są żadne szczegóły.

Jak wynika jednak z informacji rządu, jest on otwarty na przyjęcie dodatkowej pomocy.

Znaczne zaangażowanie wojska

Nie należy zapominać o zaangażowaniu rodzimych sił zbrojnych. Aktualnie w akcji „Feniks” udział bierze 25 tysięcy żołnierzy. Udzielili oni pomocy medycznej ponad 1500 osobom. Z użyciem ciężkiego sprzętu pomagają na terenach powodziowych usuwać skutki powodzi. Żołnierze Ci podzieleni są na 5 wojskowych zgrupowań zadaniowych. W ramach nich działa 10 zespołów inżynieryjnych wyposażonych w ciężki sprzęt. Na potrzeby operacji „Feniks” oddysponowane są cztery śmigłowce. Żołnierze wspierani są przez Bezzałogowe Statki Powietrzne. Jednym z modeli dronów które wspierają działania są Bayraktary, znane z wojny na Ukrainie i zakupione przez Polskę w ramach dozbrojenia wojska po inwazji na Ukrainę.

Operację wspiera prawie pół tysiąca żołnierzy żandarmerii, którzy pomagają Policji w pilnowaniu opuszczonych miejsc przed szabrownikami.

Nowoczesna technologia

W ramach zaangażowania wojsko wdraża aplikację SI FENIKS. Jest to projekt przygotowany przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jego celem jest przyśpieszenie i ułatwienie obiegu informacji. Dzięki niej możliwe jest przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego. Ma ona połączyć  samorządowców i wojsko na terenach popowodziowych. Aplikacja ta nie potrzebuje niczego więcej poza dostępem do komputera i Internetu. Dane do logowania otrzymają samorządowcy z terenów objętych powodzią. Aplikacja ta będzie mogła być również wykorzystana w przyszłości.

Pomoc powodzianom

Dotychczas zgodnie z danymi Sztabu Generalnego Wojsko Polskie zdezynfekowano do 30 września  171 tysięcy m² powierzchni. Zbudowano 4 mosty tymczasowe oraz udrożniono i naprawiono wiele kilometrów dróg.

Zgodnie z informacjami wojsko wydało 34 tysiące posiłków oraz zapewniono dostęp do wody i żywności dla poszkodowanych.

Piotr Brzyski

Rusza operacja “Feniks” – wojsko rozpoczyna działania na terenach popowodziowych