Energia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Woszczyk: Większa część unijnego rynku będzie nadal oparta na energetyce konwencjonalnej

Przyszły kształt miksów energetycznych w UE, budowa Unii Energetycznej oraz rozwój rynków energii i gazu w Europie w kontekście sytuacji na Ukrainie – to główne tematy debaty „Nowy wymiar i wyzwania polskiej i europejskiej polityki energetycznej” w trakcie 24. Forum Ekonomicznego w Krynicy moderowanej przez red. naczelnego portalu BiznesAlert.pl, Wojciecha Jakóbika.

– Europa bez energetyki konwencjonalnej – jest niemożliwa do wyobrażenia. W zasadzie mamy swobodę w ramach Unii Europejskiej kształtowania własnego energy-mix, ale regulacje unijne w praktyce narzucają nam jego kształt poprzez m.in. dotacje do szczególnie preferowanych w kręgach unijnych odnawialnych źródeł energii – mówił podczas panelu w Krynicy Marek Woszczyk, prezes zarządu Polska Grupa Energetyczna PGE SA.

Jego zdaniem większa część unijnego rynku energetycznego będzie w dalszym ciągu oparta na energetyce konwencjonalnej, a pozostała część związana będzie z energetyką rozproszoną (w tym OZE).

– Niestety obecnie nie widzimy w polityce unijnej efektywnej, zdroworozsądkowej opcji przewidującej współistnienie obu rodzajów energetyki – mówił dalej prezes Marek Woszczyk.

Jego zdaniem w związku z eskalacją konfliktu ukraińskiego nie ma u nas zagrożenia braku dostaw energii elektrycznej. – Tymczasem Unia Europejska powinna mieć racjonalne podejście do miksu energetycznego z uwzględnieniem zachowania w nim istotnej roli paliw lokalnych – zakończył prezes Polskiej Grupy Energetycznej PGE SA.


Powiązane artykuły

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Udostępnij:

Facebook X X X