EnergetykaGaz.

Woźniak: O średnioterminowej umowie LNG rozmawiamy z USA, ale nie tylko (ROZMOWA)

Piotr Woźniak / fot. PGNiG

ROZMOWA

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes PGNiG, Piotr Woźniak, komentuje pierwszą dostawę gazu skroplonego z USA do Polski. Dostawcą jest amerykańskie Cheniere Energy.

BiznesAlert.pl: Co dla PGNiG oznacza przyjęcie pierwszej dostawy amerykańskiego LNG?

Piotr Woźniak: Jest to jaskółka zmian. Wystrzegałbym się uproszczenia w postaci sformułowania „amerykańskie LNG”. Za każdym razem surowiec sprzedaje konkretna firma. Ich jest kilka i są to bardzo poważne i duże podmioty. Udało się wejście z nimi w relacje handlowe i skuteczne zwieńczyć rozmowę z jednym z nich, czego dowodem jest podpisanie umowy, która jest korzystna zarówno dla PGNiG, jak i Cheniere Energy. Tego rodzaju transakcje mogą się powtórzyć i pewnie się tym zajmiemy. Cały czas pracuje nasze biuro handlowe w Londynie. Na razie mamy jeden fizycznie zrealizowany i drugi zawarty kontrakt z Qatargas. Chcemy dywersyfikacji źródeł dostaw, więc przeanalizowaliśmy również rynek amerykański. Chcemy mieć w swoim portfelu nie tylko dostawy spotowe ale również w perspektywie średnioterminowej.

Czy wchodzi zatem w grę długofalowa umowa z Amerykanami?

Raczej przymierzamy się w kierunku kontraktów średnioterminowych niż wyłącznie spotowych. Jednakże w przypadku umów długoterminowych trzeba zachować ostrożność, używać innych technik negocjacyjnych i dostosować odpowiednio plany firmy. Natomiast dostawy spotowe tak obecna kupujemy dosyć wprawnie. Muszę pochwalić nasze biuro w Londynie, które zawarło tę transakcję.

Czy toczą się rozmowy z Amerykanami?

Cały czas trwają rozmowy z potencjalnymi partnerami średnioterminowymi z całego świata.

Czy w związku z napiętą sytuacją międzynarodową wokół Kataru PGNiG obawia się o bezpieczeństwo dostaw paliwa od Qatargas?

Polegamy całkowicie na naszym dostawcy, czyli Qatargas. Jest bardzo wiarygodnym partnerem. Przez prawie rok bardzo dobrze z nim współpracowaliśmy. Dopóki nie będziemy mieli od nich jakiegokolwiek sygnału o tym, że potrzebna jest jakakolwiek zmiana w realizacji umowy, nie będziemy o to występować. Kontrakt jest realizowany bez przeszkód. Już wkrótce kolejny gazowiec z katarskim paliwem wpłynie do Świnoujścia.

Rozmawiał Piotr Stępiński


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X