Prezes PGNiG Piotr Woźniak opowiada o aferze związanej z nieruchomościami przeznaczonymi pod siedzibę Polskiej Spółki Gazownictwa. Jest zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.
BiznesAlert.pl: Jak wygląda sytuacja inwestycji Powiśle Park, co się dzieje w tej sprawie?
Piotr Woźniak: Nowoczesny biurowiec przy ul. Kruczkowskiego 2 w Warszawie został zbudowany z przeznaczeniem na siedzibę Polskiej Spółki Gazownictwa. Następnie jednak – mimo braku ekonomicznego uzasadnienia – poprzedni zarząd PSG zmienił decyzję i doprowadził do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży budynku z firmą IQ Investments.
Zarządy Polskiej Spółki Gazownictwa oraz spółki zależnej Powiśle Park złożyły w tej sprawie do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono między innymi niegospodarności i ryzyka poniesienia dużych strat finansowych.
W zawiadomieniu pełnomocnik Polskiej Spółki Gazownictwa wniósł o dopuszczenie 47 dowodów w sprawie. Oprócz dokumentów i korespondencji są to wnioski o przesłuchanie między innymi byłych członków zarządów PGNiG i PSG.
Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?
Wszystko zależy od decyzji prokuratury i jej dalszych kroków. Niezależnie jednak od trwających wyjaśnień docierają do nas informacje, że w sytuację spowodowaną niezrozumiałymi decyzjami poprzedniego zarządu usiłuje się wplątać mnie osobiście. Nigdy nie ukrywałem faktu, że w 2009 r. – na zlecenie inwestora – wykonałem koncepcję kluczowego elementu infrastruktury powstającego biurowca. Chodzi o rozwiązania grzewczo-chłodnicze wykorzystujące technologię trójgeneracji.
Trójgeneracja to skojarzone technologicznie wytwarzanie energii cieplnej, elektrycznej oraz chłodu w jednym układzie. Takie rozwiązanie pozwala znacząco zmniejszyć ilości i koszty energii pierwotnej niezbędnej do wytworzenia każdej z tych form energii odrębnie. Jest to zatem technologia oszczędna i zarazem przyjazna dla środowiska, ponieważ jednocześnie pozwala ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.
Za wykonanie projektu otrzymałem zgodne ze stawkami rynkowymi wynagrodzenie w kwocie 28 tys. zł.
Czy taka instalacja była w tym budynku potrzebna?
Decyzję w tym względzie podejmował inwestor. Mogę tylko zaznaczyć, że cały system stworzony jest tak, aby w trakcie kolejnych lat eksploatacji wydatki na jego zakup zwróciły się kilkukrotnie.
Pamiętajmy również o tym, że Powiśle Park to budynek biurowy klasy A+. Takie obiekty charakteryzują się podwyższonymi standardami m.in. zwiększeniem bezpieczeństwa zasilania.
Układ trójgeneracji wykonano zgodnie z opracowaną przeze mnie koncepcją i oddano do użytku w marcu 2014 r. Umowę z Powiślem Park zakończyłem w 2011 r., wraz z objęciem funkcji w administracji publicznej. Kolejny raz z tym projektem zetknąłem się dopiero jako prezes PGNiG, zapoznając się z wynikami przeprowadzonego w spółce audytu. Jego wyniki bardzo mnie zaskoczyły i zmartwiły – w wyniku niezrozumiałych decyzji poprzedniego zarządu nasza Grupa Kapitałowa może stracić bardzo dobry, nowoczesny i atrakcyjnie zlokalizowany budynek.
Co więcej, mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której spółka PSG – pomimo zaangażowania znacznych środków i udostępnieniu własnych gruntów o wartości ok. 70-80 ml zł – po 8 latach funkcjonowania projektu nadal nie posiada satysfakcjonującej i spełniającej technologiczne wymagania siedziby.
Rozmawiał Marcin Roszkowski