Woźniak: Ustawa o zapasach nie podnosi cen gazu w Polsce. Wyrównuje zasady gry

18 sierpnia 2017, 12:00 Energetyka
piotr_wozniak
Piotr Woźniak / fot. PGNiG

Podczas konferencji wynikowej PGNiG za pierwsze półroczne 2017 roku zarząd spółki odniósł się do tezy, że to przez ustawę o zapasach gazu utrzymuje się różnica między cenami surowca w Polsce i w Niemczech. Jest ona niekorzystna dla naszego rynku.

– Pojawiły się pewne nieprawdziwe informacje, które należy sprostować – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

– Spread między polskim rynkiem a niemiecką giełdą Gaspool istnieje od zawsze. Ustawa w żaden sposób nie wpływa na pojawienie się różnicy. Co więcej, to jest to naturalna sytuacja na rynkach europejskich. Nawet między dwoma niemieckimi obszarami cenowymi – ocenił wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.

Jego zdaniem ustawa zmuszająca wszystkie podmioty do magazynowania gazu lub zabezpieczenia przepustowości na potrzeby awaryjnego importu surowca „wyrównuje zasady gry”.

– To kwestia dostosowania się, a nie stawiania zarzutów o monopolizowanie rynku – dodał wiceprezes PGNiG.

Ustawa o zapasach

Ustawa o zapasach przewiduje rozwiązania porządkujące działania podmiotów, które muszą utrzymywać obowiązkowe zapasy gazu ziemnego. Rozstrzyga także wątpliwości interpretacyjne, sygnalizowane przez uczestników rynku gazowego, tak aby w nowym sezonie magazynowym (październik 2017 r. – wrzesień 2018 r.) możliwe było utrzymywanie zapasów obowiązkowych na nowych zasadach.

Zajdler: Ustawa o zapasach utrudni budowę hubu gazowego w Polsce (ROZMOWA)

BiznesAlert.pl/Wojciech Jakóbik