Woźniak: W ciągu pięciu lat Unia Europejska może uniezależnić się od gazu z Rosji

14 marca 2022, 06:30 Energetyka

– Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział były prezes PGNiG Piotr Woźniak na antenie Polsat News.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

– Odcięcie tu i teraz nie wchodzi w rachubę. Wyobraźmy sobie, że dzisiaj zabrakłoby gazu albo węgla do naszych elektrowni, a węgla kupujemy w Rosji 10 mln ton. To jest niemożliwe. Nie tylko stanęlibyśmy w obliczu gigantycznej zwyżki cen, ale także wobec fizycznego braku węgla. Mamy zapasy, ale nie tyle, żebyśmy mogli przetrwać dłuższy czas – powiedział Piotr Woźniak.

Były prezes PGNiG zwrócił uwagę, że nawet rozłożony w czasie plan rezygnacji z rosyjskich węglowodorów stanowić będzie bardzo silny cios dla rosyjskiego budżetu, który uzyskuje wielkie wpływy z ceł eksportowych nałożonych na gaz i ropę. – Trzeba zapowiedzieć realny, podkreślam: realny, oraz oprzyrządowany w procedury kontrolne plan odchodzenia od zakupów ropy i gazu w Rosji. To można zrobić w ciągu 3-5 lat, do tego trzeba gigantycznego wysiłku dyplomatycznego i korporacyjnego. Taka zapowiedź odcięcia się w jakiejś perspektywie od węglowodorów z Rosji spowodowałaby potężne otrzeźwienie – powiedział Woźniak.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Polska porzuci gaz z Rosji po kontrakcie jamalskim