Wrochna: Mamy ekspertów na potrzeby polskiego sektora atomowego

15 października 2013, 10:22 Atom

– Często słyszymy obawy, czy zdążymy przygotować kadry do sprawnego wdrażania energetyki jądrowej – zauważa prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w rozmowie z portalem Nuclear.pl.

– Zapominamy, że w Świerku od wielu lat nieprzerwanie eksploatujemy reaktory jądrowe. Reaktory badawcze mają wprawdzie znacznie mniejszą moc od reaktorów energetycznych, ale za to są ciągle modernizowane, zmienia się ich konfiguracja, służą różnych eksperymentom. A to oznacza, że nasi specjaliści muszą umieć projektować nowe wyposażenie reaktora, modelować jego zachowanie, przeprowadzać analizy bezpieczeństwa, na bieżąco monitorować pracę reaktora – dodaje.

– Przygotowaliśmy raport na zamówienie Ministerstwa Gospodarki w ramach prac nad programem polskiej energetyki jądrowej – informuje dyrektor NCBJ. – Chcemy by ośrodek w Świerku oraz wiedza i umiejętności naszych ekspertów były wykorzystywane nie tylko w programach międzynarodowych, ale także na potrzeby naszego kraju – tłumaczy.

Źródło: Nuclear.pl