Resort klimatu wesprze regulacjami wiatr, słońce i magazyny

18 kwietnia 2024, 09:45 Alert

Ministerstwo klimatu zapowiada liberalizację przepisów o lądowej energetyce wiatrowej oraz uproszczenia rozliczeń fotowoltaiki, a także wsparcie magazynów energii.

Paulina Hennig-Kloska. Fot. Facebook.
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Facebook.

– Naszą ambicją jest wykorzystanie w pełni OZE przy poprawie efektywności energetycznej – zadeklarowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

– Obserwujemy dynamiczny rozwój nowych mocy, ale to tempo jest niewystarczające i nie wszystkich zadowala. Mamy sektory, w których ewidentnie widzimy brak w systemie bilansowania energetycznego kraju. Chcemy to nadrobić w najbliższym czasie – zadeklarowała minister podczas konferencji 39. Konferencji EUROPOWER pod patronatem BiznesAlert.pl.

– Chcemy poprawić rozliczenia przydomowych instalacji fotowoltaicznych – mówiła o nowych przepisach w tym sektorze. – Są tam zapisy zachęcające do transformacji i podejmowania wysiłku przez przemysł energochłonny – dodała minister.  Chodzi o upusty na energię elektryczną dla liderów transformacji w przemyśle.

– Wielu czeka na nową ustawę regulującą obszar energetyki wiatrowej na lądzie. Ten dokument jest omówiony na poziomie ministerstwa i powinien niebawem przejść do KPRM. Mamy pełną świadomość jak w bilansie energetycznym kraju brakuje energii z wiatru – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na EUROPOWER 2024.

– Nie da się tego zrobić bez sprawnych sieci elektroenergetycznych. Mamy mieć w 2030 roku ponad 50 GW źródeł odnawialnych – przypomniała minister klimatu, odnosząc się do problemów z redukcją OZE na wniosek operatora. – Musimy zwiększyć efektywność w obszarze energetyki prosumenckiej. Jesteśmy po pierwszym dobrym spotkaniu. Na tym etapie chcemy ocenić, gdzie jesteśmy, co możemy przyspieszyć. Na pewno wspieranie magazynów energii przybierze nowe oblicze – wskazała, że mogą tu pomóc systemy ciepłownicze.

– O wyborze źródeł zdecydują dwa czynniki. Pierwszy to bezpieczeństwo rozumiane jako stabilność dostaw, a drugi to cena – podsumowała minister klimatu.

Wojciech Jakóbik

Onichimowski: Operator będzie redukował OZE, ale ma dużo pomysłów (ROZMOWA)