AlertWszystko

#WSUMIE: Audyt w energetyce. PE: „nie” dla Nord Stream 2

Spawanie rur. Fot. Nord Stream AG

Spawanie rur. Fot. Nord Stream AG

(Bartosz Bieliszczuk)

Przedstawiamy najciekawsze informacje mijającego tygodnia

Tchórzewski: nie ma zgody na dekarbonizację

Minister energii otworzył kongres Energia@21 „Innowacyjna gospodarka, nowoczesne społeczeństwo, inteligentna energetyka” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Podczas przemówienia mówił m.in. o unijnej polityce dekarbonizacji. „Do 2050 roku zero węgla? My to po prostu odrzucamy (…) Jeżeli do wtedy zejdziemy do 50 procent węgla w naszym miksie to będzie wielki sukces i ogromny wysiłek naszego narodu” – stwierdził.

Audyt w energetyce

Wśród tematów poruszonych podczas prezentacji przez rząd PiS „audytu państwa” znalazły się także kwestie energetyki oraz spółek Skarbu Państwa.

Minister SP, Dawid Jackiewicz zarzucił swym poprzednikom ogromną rozrzutność i nieefektywne zarządzanie. Wg oceny ministra również prywatyzacja przyniosła szkody budżetowi państwa. „Moi poprzednicy uczynili z Ministerstwa Skarbu Państwa ministerstwo wyprzedaży. Liczyło się tylko jedno – jak najwięcej sprzedanych spółek, by zasypać dziurę budżetową. Prywatyzowano bezrefleksyjnie, w pośpiechu, bez odpowiednich analiz, byle komu, wbrew rządowych strategiom, nie dbając o interes publiczny, krótkowzrocznie” – mówił Jackiewicz.

Rządy poprzedniej ekipy krytycznie ocenił też minister energetyki, Krzysztof Tchórzewski. Podobnie jak Jackiewicz skrytykował sprzedaż akcji spółek energetycznych, co wiązało się – wg ministra – z krótkoterminowym interesem budżetu, a nie bezpieczeństwem energetycznym. Krytykował też nietrafione decyzje inwestycyjne, m.in. elektrociepłownię w Stalowej Woli, która ma generować ok. 100 mln zł strat rocznie.

Wkrótce rozstrzygną się losy gazu łupkowego w Polsce

PGNiG planuje w czerwcu rozpocząć prace szczelinujące na dwóch odwiertach na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa. Po ich zakończeniu spółka ma podjąć decyzję o przyszłości wydobycia gazu łupkowego. „Po zakończeniu prac koncern zamierza dokonać oceny szczelinowań, wówczas zostaną podjęte decyzje co do przyszłości projektu. Wstępne wyniki pokazują, że perspektywy są optymistyczne” – mówi prezes PGNiG, Piotr Woźniak.

Zmiany w spółkach Skarbu Państwa – nowi-starzy prezesi

Nowym prezesem Lotosu został Robert Pietryszyn – dotychczas był on p.o. prezesa Grupy. Nowym prezesem Węglokoksu został natomiast dotychczasowy prezes Węglokoks Energia Sławomir Obidziński.

PE: „nie” dla Nord Stream 2

Po poniedziałkowej debacie w Parlamencie Europejskim, większość europosłów sprzeciwia się planowanemu gazociągowi. „Wydźwięk dzisiejszej debaty – o wyraźnym negatywnym nastawieniu co do Nord Stream 2 – jest efektem pracy grupy europosłów ponad podziałami politycznymi. Śladami chadeków (Grupy Europejskiej Partii Ludowej – EPP) poszli socjaliści, konserwatyści, liberałowie i zieloni. To dominująca większość Parlamentu. Oznacza to, że gdyby dzisiaj przyszłość Nord Stream 2 została poddana weryfikacji w postaci głosowania w Parlamencie Europejskim – projekt przegrałby sromotnie” – komentuje Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Satysfakcji nie krył również Jerzy Buzek: „Dzisiaj obchodzimy Dzień Europy, święto europejskiej jedności, porozumienia i współpracy. Dobrze, że rozmawiamy o Nord Stream 2” – mówił. Jak podkreślił, planowany gazociąg burzyłby jedność i solidarność europejską. Warto dodać, że już po debacie w PE, niemiecki wicekanclerz, Sigmar Gabriel po spotkaniu w Berlinie z Aleksiejem Millerem podtrzymał poparcie dla budowy Nord Stream 2.

Zachodnie firmy wypychają Rosjan z Ukrainy

W wyniku ekspansji zachodnich firm, kapitał rosyjski traci udziały w ukraińskim rynku gazu i paliwa jądrowego. Wg prognoz rosyjskiego ministerstwa rozwoju ekonomicznego, eksport gazu do sąsiada nie przekroczy w b.r. 11 mld m3. Moskwa obawia się także utraty rynku nuklearnego – ekspansję w regionie w tej branży planuje amerykański gigant Westinghouse.

Francja za zakazem importu gazu z USA?

Podczas debaty w francuskim parlamencie minister energetyki, Segolene Royal, powiedziała, iż bada środki prawne, które mogą wprowadzić zakaz importu LNG z USA. Jest to związane z faktem, iż importowany gaz pochodzi ze złóż „łupkowych”, podczas gdy francuski rząd wprowadził moratorium na szczelinowanie hydrauliczne. ”Poprosiłam dwie firmy o wyjaśnienie, dlaczego nie były czujne podczas zawierania umów. Poprosiłam również o zbadanie czy istnieją środki prawne, które można wykorzystać w celu zakazania importu gazu ziemnego z łupków” – powiedziała minister.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X