Wybór partnera Orlenu przy fuzji z Lotosem nastąpi w listopadzie

9 września 2021, 10:30 Alert
stacja paliw orlen
Stacja paliw PKN Orlen. Fot. PKN Orlen

W listopadzie ogłosimy partnera, który przejmie część aktywów Lotosu, co jest warunkiem sfinalizowania fuzji największych koncernów paliwowych w Polsce – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

Obajtek powiedział, że fuzja dwóch największych koncernów paliwowych jest na końcowym etapie, a partner w zakresie warunków zaradczych, który przejmie część aktywów Lotosu, zostanie ogłoszony w listopadzie. – Potem zostanie tylko decyzja Komisji Europejskiej i sprawy formalne – dodał.

PKN Orlen otrzymał 14 lipca 2020 roku warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Środki zaradcze obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w produkcji paliw i działalności hurtowej, w logistyce paliw, działalności detalicznej, w produkcji paliwa lotniczego i asfaltu. Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 procent udziałów w rafinerii i sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 procent sieci stacji Lotosu.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski