AlertWszystko

Wymiana rosyjsko-niemiecka pod lupą Brytyjczyków

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Departament ds. Energetyki i Zmian Klimatu Wielkiej Brytanii ma ocenić porozumienie o zamianie aktywów Gazpromu i Wintershalla, który uwzględnia przejęcie koncesji na złóżach na Morzu Północnym przez rosyjską firmę.

Wymiana została odmrożona w zeszłym tygodniu, po decyzji BASF/Wintershall o wejściu do konsorcjum zarządzającego projektem Nord Stream 2 wraz z Shellem, E.onem, OMV i Gazpromem. Zakłada on budowę trzeciej i czwartej nitki, dzięki czemu będzie możliwe podwojenie przepustowości bałtyckiej magistrali do 110 mld m3 rocznie.

– Przyjrzymy się szczegółom dotyczącym tego porozumienia w celu oceny ich wpływu, tak jak robimy to w każdym przypadku dotyczącym aktywów na wodach brytyjskich – powiedział Financial Timesowi anonimowy urzędnik departamentu.

Sir Gerald Horwarth przewodniczący grupie parlamentarnej na rzecz Ukrainy, ocenił, że odpowiedź na wymianę z Gazpromem powinna być „spójna” z zablokowaniem transakcji Letter One oligarchy Michaiła Friedmana, który chciał przejąć brytyjskie koncesje wraz ze spółką RWE Dea. Podobnej blokady dokonały władze polskie.

– Wiadomość dla prezydenta Władimira Putina musi być spójna – mówi Brytyjczyk w rozmowie z Financial Times. – Nie ma dowodów na to, że Rosja wycofa się z Ukrainy.

Na mocy porozumienia należąca do BASF spółka Wintershall przekazuje Gazpromowi prowadzoną dotychczas przez siebie dystrybucję gazu i magazyny tego surowca w Niemczech. W ramach tej samej umowy Gazprom przejmuje 50 proc. udziałów w innej firmie, Wingas. Firma ta prowadzi handel gazem mając 20 proc. udziału w niemieckim rynku gazu. Oprócz sieci przesyłowej Gazprom przejmuje (jako 100 proc. udziałowiec i właściciel) duże magazyny gazu dotychczas należące do Wintershall. W tym największy w Europie magazyn Rehden koło Bremy, o pojemności 4,4 mld m.sześc., mniej więcej tyle, ile wynosi krajowa produkcja gazu w Polsce. Jest to 20 proc. całej niemieckiej rezerwy gazu. Do tego  Rosjanie będą mieć udziały jeszcze w dwóch mniejszych magazynach: w Jemgum w landzie Dolna Saksonia i w Haidach w Austrii. Ten magazyn ma pojemność 2,6 mld m. sześc.

Więcej: Europejski biznes woli Gazprom od Brukseli i Kijowa


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X