Tauron podsumowuje wyniki z 2022 roku, w którym przyjął nową strategię zakładającą zielony zwrot ku energetyce odnawialnej, wydzielił część aktywów węglowych i spierał się z Rafako o Jaworzno.
Tauron zakończył w grudniu 2022 orku wydzielenie Tauron Wydobycie z kopalniami węgla kamiennego na rzecz Skarbu Państwa. W następnym etapie ma wydzielić elektrownie węglowe pod swą kontrolą. – Równolegle toczył się proces wydzielania aktywów węglowych. W grudniu 2022 r. zakończyliśmy proces sprzedaży akcji Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa. Zaawansowane są również prace związane z wydzieleniem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego opartych na węglu aktywów wytwórczych Grupy Tauron. Wydzielenie aktywów węglowych zmieni diametralnie profil biznesowy Grupy i umożliwi przyspieszenie naszej transformacji ku neutralności klimatycznej – mówi prezes Taurona Paweł Szczeszek.
– Na wyniki finansowe osiągnięte przez Grupę Tauron w 2022 roku wpłynęła bezprecedensowa i wyjątkowo dynamiczna sytuacja na rynkach energii i paliw, zwłaszcza w zakresie dostępności węgla i rosnących cen tego paliwa. Przełożyło się to na wzrosty hurtowych cen energii elektrycznej oraz wpłynęło negatywnie na rentowność segmentu Wytwarzanie. Z jednej strony skutkowało to zwiększeniem przychodów ze sprzedaży, a z drugiej – kosztów prowadzonej działalności. Musieliśmy też mierzyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z postojów bloku 910 MW w Jaworznie. Mimo to wypracowaliśmy wynik EBITDA na poziomie zbliżonym do 2021 roku, tj. 4 mld zł. Sytuacja finansowa Grupy TAURON jest stabilna, co potwierdziła agencja ratingowa Fitch Ratings, utrzymując długoterminowy rating Grupy TAURON na poziomie „BBB-” z perspektywą stabilną – mówi Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia ds. Finansów. Odniósł się w ten sposób do sporu Taurona z Rafako o usterki nowego bloku Elektrowni Jaworzno, który ma się zakończyć wiosną 2023 roku. Negocjacje wciąż trwają.
– Na koniec 2022 roku Grupa Tauron dysponowała źródłami OZE o łącznej mocy 659 MW, w tym: 417 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej, 133 MW mocy zainstalowanej w energetyce wodnej, 19 MW mocy w fotowoltaice oraz 90 MW mocy w blokach biomasowych – podaje Tauron. – Produkcja węgla handlowego w 2022 roku wyniosła 5 mln ton i była o 3 procent niższa w stosunku do 2021 roku, a wolumen sprzedaży węgla był niższy o 10 proc. i wyniósł 4,9 mln ton. Spadek wolumenu wydobycia węgla był spowodowany trudnościami o charakterze geologiczno-górniczym w Zakładzie Górniczym (ZG) Sobieski. Jednocześnie wzrosła produkcja węgla w ZG Janina i ZG Brzeszcze, co wynikało z korzystniejszego układu frontów ścianowych, niż to miało miejsce w 2021 roku – czytamy dalej.
Tauron/Wojciech Jakóbik