Kilka samochodów elektrycznych wyruszyło z Częstochowy z e-mobilną pielgrzymką do Watykanu, szlakiem europejskich sanktuariów. Jej inicjatorzy chcą promować ideę odpowiedzialności za klimat – zgodnie z ideą encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.
Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes organizującego przedsięwzięcie stowarzyszenia Instytut Elektromobilności Emobi z Katowic Marcin Piaskowski, pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę na Jasnej Górze poświęceniem pojazdów, wśród nich elektrycznego trójkołowca, który ma zostać u celu przekazany papieżowi.
„Chodzi przede wszystkim o promocję elektromobilności, czyli elementu dbania o planetę. To odpowiedzialność każdego z nas, żeby przede wszystkim odpowiadać osobiście za to, co się robi – za zanieczyszczenie środowiska, bo jeżeli każdy nie weźmie odpowiedzialności za siebie, za chwilę będziemy mieli ogromny problem” – przekonywał Piaskowski.
„Promujemy ekologię i promujemy elektromobilność. Mamy nadzieję, że ta pielgrzymka pokaże też w jakimś stopniu, że jest już możliwe poruszanie się pojazdami elektrycznymi nie tylko w obrębie miast, wokół własnego miejsca zamieszkania, ale też na tak długim dystansie, jaki dzieli nas od Watykanu” – dodał szef Emobi.
Pielgrzymka w ciągu niespełna dwóch tygodni ma przemierzyć ponad 4 tys. km, odwiedzając sanktuaria Polski, Czech, Austrii, Słowenii i Włoch. Jej uczestnicy na trasie chcą rozmawiać o potrzebie dostosowania miejsc kultu dla potrzeb elektromobilności, a także promować polską strategię rozwoju elektromobilności.
„Przede wszystkim chcemy medytować encyklikę Laudato si’, czyli encyklikę zieloną, którą Franciszek ogłosił cztery lata temu. Mówi ona o odpowiedzialności za klimat, za naszą planetę każdego z nas. To będzie nasz główny cel w trakcie modlitwy” – zasygnalizował inicjator wydarzenia.
„Jedziemy szlakiem europejskich sanktuariów, więc zatrzymujemy się na tyle często, aby można było samochody doładowywać, bo to jednak kluczowy problem. Dystanse między postojami to ok. 300-350 km, pozwalają nam one spokojnie docierać na miejsca. Po drodze planujemy różnego rodzaju eventy, promocje. Mamy nadzieję dotrzeć do Watykanu w niedzielę 15 września” – mówił Piaskowski.
Pytany, czy to zatem także pielgrzymka szlakiem ładowarek odpowiedział, że „między innymi tak”. „To jest także test infrastruktury, którą chcemy sprawdzić” – przyznał. Jak podał, we flocie pielgrzymkowej znalazły się elektryczne pojazdy, m.in.: dostawczy vw e-crafter, pełniący także funkcję „e-mobilnej ambasady”, bmw i3, audi e-tron oraz elektryczne hyundai i nissan.
Na miejsce przewieziony ma zostać także elektryczny trójkołowiec – podarunek dla papieża. Jak sygnalizowali w poniedziałek współkoordynatorzy przedsięwzięcia, ze wstępnych uzgodnień ze stroną watykańską wynika, że jego użytkownikiem będzie mogła zostać straż papieska.
Papież ma otrzymać także katowicką deklarację Driving Change Together, dotyczącą partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności. Dokument ten podpisali w grudniu ub. roku, w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, przedstawiciele ponad 40 państw, a także wielu firm i organizacji międzynarodowych.
„To deklaracja dotycząca elektromobilności, zmiany naszego myślenia pod kątem powszechnego użytkowania pojazdów elektrycznych. Deklaracja zostanie przekazana papieżowi Franciszkowi, jako element potwierdzający nasze działania i dążność do poprawy jakości naszego klimatu” – wyjaśnił w poniedziałek patronujący pielgrzymce prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jak wynika z informacji organizatorów, przedstawiciele Emobi rozmawiali z Franciszkiem w Watykanie 8 maja br., informując papieża o idei e-mobilnej pielgrzymki i uzyskując na to przedsiewziecie błogosławieństwo. Dowiedzieli się m.in, że na terenie Watykanu działa już 12 ładowarek samochodów elektrycznych, zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych, a do końca roku ma być ich 20.
Według organizatorów wśród patronów e-pielgrzymki są: polska prezydencja COP 24 – minister Michał Kurtyka, Ministerstwo Środowiska, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główna Inspekcja Transportu Drogowego, Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego, prezydent Katowic oraz katolicki ruch ekologiczny Global Catholic Climate Movement.
Polska Agencja Prasowa