WysokieNapiecie.pl: Polska otwiera się na prąd z Niemiec

17 lipca 2015, 09:35 Energetyka
Sieci Polska Niemcy

KOMENTARZ

Bartłomiej Derski, Rafał Zasuń

WysokieNapiecie.pl

Nasze zdolności eksportu i importu energii z Niemiec mają znacznie wzrosnąć i to o wiele szybciej, niż wcześniej planowano. To świetna wiadomość dla konsumentów, ale wielkie wyzwanie dla polskich elektrowni. Hurtowe ceny prądu za zachodnią granicą są i zapewne pozostaną niższe niż w Polsce – piszą w swojej analizie dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl.

Według planów Polskich Sieci Elektroenergetycznych już w 2020-2021 roku polskie firmy będą mogły handlować z niemieckimi energią przepływającą z mocą 2000 MW. To znacznie szybciej, niż zakładały dotychczasowe plany, które taką moc sieci transgranicznych miały dostarczyć dopiero po 2025 roku.

Zmianę przewiduje, przekazany przez PSE do konsultacji, dokument pt. „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025″.

Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać uwagi. A jest do czego. Obszerny dokument przedstawia perspektywy rozwoju energetyki – zarówno wytwarzania jak i sieci.

Takie plany PSE opracowuje co jakiś czas – poprzedni pochodzi sprzed pięciu lat, ale rok temu był aktualizowany.

Najważniejsza zmiana w porównaniu z nim dotyczy właśnie łącznika z Niemcami. Dziś sytuacja wygląda tak: Polska ma dwa połączenia z zachodnim sąsiadem- Krajnik-Vierraden i Mikułowa-Hagenwerder. Ale pożytek z nich niewielki –  oboma interkonektorami wędrują przez Polskę tzw. przepływy kołowe z Niemiec do Austrii.

Destabilizuje to pracę sieci i ogromnie utrudnia wymianę handlową. Dlatego PSE i niemiecki operator 50 Hertz montuje tzw. przesuwniki fazowe, dzięki którym niechciany prąd z Niemiec będzie można skutecznie „odpychać”, a tym samym skutecznie zarządzać wymianą energii między krajami.

Dzięki przesuwnikom zdolności eksportowe na liniach z Niemcami wzrosną do 1500 MW, a importowe – do 500 MW. Dla porównania – szczytowe zapotrzebowanie na moc sięga dziś 25,5 tys. MW.

Kolejnym etapem miał być projekt nazwany Ger-Pol Power Bridge czyli trzeci łącznik z Niemcami o mocy 1500 MW. Interkonektor ten został przez Komisję Europejską zaliczony do tzw. PCI (Projects of Common Interest) czyli najważniejszych projektów infrastrukturalnych UE. Powinien zostać ukończony najwcześniej ok. 2025 r.

Ale PSE ponownie przeanalizowały koszty budowy trzeciego połączenia energetycznego z Niemcami, razem z niezbędną rozbudową sieci po polskiej stronie. Wyszło, że inwestycja pochłonęłaby 682 mln zł.

Operator uznał, że podobny efekt – a znacznie taniej – można uzyskać dzięki lepszemu wyprowadzeniu mocy z dwóch już istniejących połączeń. Kluczowe będzie połączenie stacji Baczyna (k. Gorzowa Wielkopolskiego) z Plewiskami (koło Poznania). Dzięki niemu energia z połączenia Vierraden-Krajnik w północno-zachodniej Polsce będzie mogła popłynąć do centralnej części kraju.

PSE nie podaje szacunkowych kosztów tej linii, ale z oceny portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że inwestycja powinna być nawet o połowę tańsza.

Rezultat ma być podobny, ale szybszy. Dzięki niemu Polska już w 2021 roku, a nie jak wcześniej zakładano w latach 2025-2030, osiągnie zdolności importu i eksportu energii do Niemiec na poziomie 2000 MW. To tyle, ile może wyprodukować duża elektrownia węglowa.

Natomiast budowa trzeciego łącznika ma zostać odłożona na lata 30., o ile będzie istniała taka potrzeba.

O swoim pomyśle PSE powiadomiły 50Hertz i – jak twierdzi nasz operator – Niemcy wyrazili na to zgodę. W najbliższym czasie zmiany zostaną także uwzględnione także w planach ENTSO-E czyli organizacji skupiającej unijnych operatorów sieci przesyłowych.

Gdzie, według analiz PSE, popłynie prąd – z Polski, czy do Polski? I kto na tym straci, a kto zarobi? O tym w dokończeniu analizy na portalu WysokieNapiecie.pl