Po kilku miesiącach spadku cen nośników energii, w sierpniu nastąpił ich wzrost o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Podwyżkę spowodowały przede wszystkim drożejące paliwa transportowe i w mniejszym stopniu – paliwa stałe na opał. Odnotowano również nieznaczny spadek średniej ceny gazu – pisze ośrodek WiseEuropa w Monitorze Cen Energii.
Ceny energii elektrycznej i cieplnej, podobnie jak w poprzednich miesiącach, pozostały stabilne. Średnia cena nośników energii w sierpniu bieżącego roku była o 1,7% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Cena paliw transportowych systematycznie spadała od marca do lipca bieżącego roku, w sierpniu jednak nastąpiło odwrócenie tego trendu. Kierowcy musieli zapłacić na stacjach paliw o ponad 2,2% więcej niż w poprzedzającym miesiącu i prawie 3,5% więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost ceny paliw transportowych wynika z dynamiki cen ropy naftowej. W skali globalnej baryłka ropy zdrożała w sierpniu o blisko 7%, co przy uwzględnieniu wahań kursowych, przełożyło się na 4,6-procentowy wzrost ceny wyrażonej w polskiej walucie.
[tt]Cena węgla w górę[/tt]
Drożeje również węgiel oraz inne paliwa stałe przeznaczone na opał. Ich cena wzrosła w ujęciu miesiąc do miesiąca o blisko 1% i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od marca 2014 r. Konsumenci musieli zapłacić za węgiel o ponad 4,5% więcej niż w sierpniu 2016 roku. Jedną z przyczyn podwyżki cen paliw stałych jest wprowadzenie norm jakościowych, które wyeliminowały z rynku węgiel o najgorszych parametrach, w największym stopniu przyczyniającym się do problemu smogu.
Dla pozostałych nośników energii nie odnotowano znaczących zmian cen – nieznacznie (-0,2%) potaniał gaz, energia cieplna zdrożała o 0,1%, natomiast cena energii elektrycznej nie zmieniła się w porównaniu do poprzedzającego miesiąca.
Poziom inflacji w sierpniu był zbliżony do poziomu lipcowego i wyniósł 1,4%. Nieznacznie wzrósł natomiast wkład cen energii w zmianę cen konsumpcyjnych.
W UE energia też drożeje
Średnia cena energii wzrosła nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej – średnio o 0,68%. Największy wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano we Francji (+1,14%), najmniejszy zaś – we Włoszech (+0,31%).
Znaczące różnice w cenach nośników energii wystąpiły w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gospodarstwa domowe w UE zapłaciły za energię średnio o 3,62% więcej niż w sierpniu zeszłego roku. Najbardziej dotkliwą podwyżkę odczuli mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie ceny energii w ujęciu rocznym wzrosły o 5,2%.
Monitor Cen Energii jest dostępny na stronie WiseEuropa.
Wise Europa