Wzrost ceny miedzi na giełdzie w Londynie

1 lutego 2022, 10:45 Alert

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po tym, jak bankierzy centralni z Fed łagodniej wypowiedzieli się na temat zacieśniania polityki pieniężnej za Oceanem. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,1 procent – po 9.511,00 dolara za tonę – podają maklerzy.

Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM
Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Rosnące ceny miedzi

Na Comex miedź zwyżkuje o 0,19 procent  i jest po 4,3325 dolara za funt. W ubiegłym tygodniu miedź mocno taniała po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna zapowiedziała ostrzejsze zacieśnianie polityki pieniężnej w USA, co mogłoby potencjalnie osłabić popyt na metale przemysłowe.

Tymczasem w poniedziałek bankierzy z Fed w nieco łagodniejszych tonach mówili o nadchodzącym zaostrzaniu warunków kredytowych w USA, wskazując, że chcą uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w gospodarce, nie wykazując przy tym chęci do agresywnego ruchu Fed na spotkaniu w marcu i podwyżki stóp procentowych o 50 pb.

– Dzisiaj inwestorzy na rynkach miedzi odkupują metal po tym, jak w ub. tygodniu staniał on o ponad cztery procent – mówi Kazuhiko Saito, główny analityk firmy brokerskiej Fujitomi Co.

Na rynkach metali w ciągu najbliższych dni będą mniejsze obroty, ponieważ nie ma inwestorów z Chin, którzy przez cały tydzień świętują początek Nowego Roku Księżycowego.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zniżkowała o dwa dolary i była wyceniana po 6.506,00 dolara za tonę, ale za to w piątek straciła aż 274 dolary, czyli 2,8 procent.

Polska Agencja Prasowa 

Wzrost cen metali może spowolnić rozwój OZE i napędzić inflację