AlertEnergetykaGaz.

Skokowy wzrost importu LNG z Rosji do Europy dał Kremlowi miliardy

Yamal LNG. Fot. Total

Yamal LNG. Fot. Total

Organizacja antykorupcyjna Global Witness podkreśla, że kraje Unii Europejskiej sprowadziły 22 mln m sześc. LNG z Rosji od stycznia do lipca 2023 roku. To o 40 procent więcej niż w tym samym okresie 2021 roku. Komisja apeluje o zmianę.

Najwięcej LNG z Rosji trafiło do Hiszpanii i Belgii, w których znajduje się najwięcej terminali gazu skroplonego w Europie. Oznacza to, że Unia Europejska jest największym kupcem tego paliwa rosyjskiego po Chinach. Warto zaznaczyć, że dane w mln m sześc. dotyczą LNG przed zamianą w gaz w stanie lotnym. Aurora Energy Research szacuje, że Rosjanie wysłali do Europy w pierwszym półroczu 2023 roku ekwiwalent 13 mld m sześc. po regazyfikacji.

Global Witness apeluje o porzucenie dostaw z tego kierunku ze względu na inwazję Rosji na Ukrainie. – Kraje unijne kupują większość dostaw z Rosji, wspierając jedno z głównych źródeł przychodów Kremla – mówi Jonathan Noronha-Gant z tej organizacji. Jego zdaniem “kupowanie rosyjskiego gazu ma taki sam efekt jak zakupy ropy: napełniają skarbiec Kremla”. Global Witness szacuje, że w analizowanym okresie sprzedaż rosyjskiego LNG do Europy dała Kremlowi około 5,29 mld euro przychodów.

Rzecznik do spraw ochrony klimatu w Komisji Europejskiej Tim McPhie przypominał na spotkaniu z dziennikarzami, że Unia nie sprowadza już węgla z Rosji, dostawy ropy z tego kierunku spadły o 90 procent i gazu o dwie trzecie. Przypomniał, że program REPowerEU zakłada porzucenie gazu z Rosji do 2027 roku.

McPhie wezwał także kraje unijne do porzucenia dostaw LNG z Rosji, do dokończenia istniejących kontraktów i nie zawierania kolejnych. Przypomniał, że wzrost importu gazu skroplonego z Federacji Rosyjskiej jest imponujący, ale pod względem wolumenu pozostaje niewielki.

Według danych Komisji do Europy dotarło 10 mld m sześc. LNG z Rosji w pierwszej połowie 2023 roku. Warto przypomnieć, że Rosjanie słali w 2021 roku około 180 mld m sześc. gazu do Unii Europejskiej. Nie ma sankcji na dostawy gazu rosyjskiego do Unii ze względu na brak konsensusu państw członkowskich w tej sprawie.

Financial Times / Komisja Europejska / Wojciech Jakóbik

Europa porzuca Gazprom, ale jego rywal z Rosji trzyma się mocno


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X