Jak bardzo ”smart” są polskie miasta? (RELACJA)

18 września 2019, 15:30 Drogi

Czym dokładnie jest smart city i co zrobić, by udało się wcielić w życie jego założenia? Jakie są doświadczenia i przemyślenia polskich samorządowców w tym obszarze? Nad tym zastanawiali się uczestnicy panelu dyskusyjnego podczas X Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl.

Panel dyskusyjny na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl
Panel dyskusyjny na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

Przemyśl chce korzystać z własnego gazu

– Jak wiele miast w Polsce, Przemyśl stworzył plan gospodarki niskoemisyjnej, co dotyczyło wielu obszarów naszej działalności. Wprowadziliśmy program „Ekologiczny Przemyśl”, w ramach którego przekształcamy 730 „brudnych” źródeł ciepła, tzw. kopciuchów. Sama ich liczba być może nie jest imponująca, ale emitują one około 30 procent zanieczyszczeń w mieście – powiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Dodał przy tym, że w przypadku miejskiej firmy ciepłowniczej władze miasta mają kontrolę nad tym, co wpada do kotła. – Przepisy w tym zakresie nie są doskonałe – straż miejska może karać za palenie śmieci mandatem o wysokości 100 złotych, ale udowodnienie komuś, że palił śmieci kosztuje 500 złotych, to absurd – podkreślił prezydent Przemyśla. Podkreślił on znaczenie transportu miejskiego, który stopniowo zaczyna przechodzić na gaz – wszak w okolicach tego miasta znajduje się jedno z największych złóż gazu w Polsce.

Zielony Poznań

– Poznań jest bardzo zaangażowany w działalność ekologiczną. Dofinansowujemy wymianę starych pieców na nowe, wdrażamy program „Trzymaj ciepło”, podłączamy kolejne szkoły do czujników smogowy, na co otrzymaliśmy pieniądze z Unii Europejskiej – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta miasta Poznania. – Żyjemy w czasach, w których docierają do nas te informacje, które szokują. Dlatego w miejscach największego natężenia ruchu w Poznaniu umieściliśmy tablice świetlne, które informują o poziomie zanieczyszczenia powietrza – dodała Kierzek-Koperska. – Dobrze działa spalarnia odpadów, mamy nowoczesną biokompostownię, gdzie w małym zakresie wytwarzamy energię elektryczną na własne potrzeby. Policja w Poznaniu ma urządzenia badające spaliny z samochodów, by sprawdzić, czy nie jeżdżą one bez filtrów. Poznań jest zielonym miastem, co pomaga nam utrzymać lepszą jakość powietrza, ale czasem to nie wystarcza. Pracujemy nad ekosystemem – chcemy, by nasze miasto było przyjazne również dla zwierząt – powiedziała zastępczyni prezydenta Poznania.

Strumień śmieci

Prezes FBSerwis Artur Pielech przypomniał, że w 2013 roku wprowadzono rewolucję śmieciową. – Niestety nie sprawdziła się ona, ponieważ zakładaliśmy, że ilość śmieci spadnie, a jest ich coraz mniej, ale konsumujemy coraz więcej. Od tego czasu produkujemy około 20 procent więcej śmieci. Miały powstać spalarnie, kompostownie i miejsca obróbki odpadów, ale nie był to trend, który fundamentalnie zmienił sytuację. System dusi się zwiększonym strumieniem odpadów. Moim zdaniem stworzenie odpowiednich instalacji znajduje się  w naszym zasięgu. Dzisiaj nie ma miasta w Polsce, która nie podniosłoby opłaty śmieciowej. Teraz myślimy o tym, żeby eksportować odpady, bo nie mamy jak ich zagospodarować – mówił prezes FBSerwis.

Podkowa Leśna gospodaruje wodą

Wymieniliśmy oświetlenie na LEDy, uszczelniliśmy system dystrybucji wody, przeszliśmy na powiązanie zużycia wody z odpadami. Zainstalowaliśmy czujniki smogu, po czym w przestrzeni publicznej pojawiały się głosy, że jesteśmy naprawdę brudnym miastem – powiedział Artur Tusiński, burmistrz miasta Podkowa Leśna. Zaznaczył jednak, że problemem jest to, że miasto usytuowane jest w lesie, które zimą nie pomagają, bo całe zanieczyszczenie pozostaje w koronach drzew. – Wszystkim tym, którzy chcą, montujemy liczniki na przydomowych ujęcia wody. Chcemy zbudować pełny bilans wody na terenie miasta, uwzględniający wodę pod ziemią i deszczówkę. Na szczęście świadomość ekologiczna mieszkańców jest duża – powiedział Artur Tusiński.