Yamal LNG notuje opóźnienie

28 listopada 2017, 07:00 Alert
Jamal LNG
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Opóźnia się uruchomienie terminalu Yamal LNG na Półwyspie Jamalskim. Według doniesień Wiedomosti rosyjski Novatek ma uruchomić instalację 8 grudnia. Wcześniej zakładano, że może do tego dojść w listopadzie 2017 roku.

– W listopadzie zaplanowano wysłanie dwóch ładunków, w grudniu będą cztery. Do 2018 roku miesięcznie ma to być do dziesięciu metanowców – mówił rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Pod koniec października dyrektor finansowy Novateku Mark Jetway informował o tym, że do terminalu dostarczono pierwsze partie kondensatu a uruchamianie zdolności skraplania gazu znajduje się na finalnym etapie. Dostawy LNG mogą się rozpocząć od dostawy paliwa dla chińskiego CNPC, co według będzie miało wymiar symboliczny ponieważ rynek azjatycki jest dla projektu kluczowym. W tym kontekście należy wspomnieć, że Novatek prowadzi rozmowy na temat budowy w Chinach terminali wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Pierwsza partia skroplonego na terminalu Jamał LNG gazu zostanie dostarczona odbiorcom na metanowcu Christophe de Margerie, Jak zauważają Wiedomosti to w pewien sposób również będzie miało symboliczny wymiar. Statek stał się pierwszym gazowcem klasy arktycznej, który został zbudowany na potrzeby projektu. Został on nazwany na cześć zmarłego w katastrofie lotniczej prezesa Totalu.

Novatek stawia na LNG

Novatek zamierza zbudować w Rosji co najmniej dwa terminale LNG. Terminal Yamal LNG ma mieć przepustowości 16,5 mln ton i kosztować 27 mld dolarów. Do francuskiego Totala i chińskiego CNPC należy po 20 procent udziałów, a kolejne 9,9 procent znajduje się w posiadaniu Funduszu Jedwabnego Szlaku. W kwietniu 2016 roku The Export-Import Bank of China oraz China Development Bank zgodziły się dofinansować projekt kwotą 12 mld dolarów. Ponadto 150 mld rubli kredytu udzielił Fundusz Bogactwa Narodowego, a 3,6 mld euro – Sbierbank i Gazprombank (łącznie 13 mld dolarów kredytu).

Wiedomosti/Piotr Stępiński

Jakóbik: Yamal LNG. Nadzieja Rosji i kaczka dziennikarska w Polsce (ANALIZA)