Zachód odrzucił ultimatum rublowe Putina więc przedstawia nowe. Gaz drożeje

31 marca 2022, 16:00 Alert

Prezydent Rosji Władimir Putin proponuje odbiorcom gazu założenie kont rublowych w Gazprombanku w celu świadczenia płatności za gaz. Grozi, że zatrzyma dostawy gazu do tych, którzy nie założą konta.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Kraje zachodnie odmówiły płatności za gaz w rublach pomimo ultimatum Putina bo taki ruch zmuszałby je do relacji z Bankiem Rosji objętym sankcjami. Ten ustąpił i zaproponował konta w Gazprombanku. Jednakże także ten podmiot jest na celowniku i może zostać objęty sankcjami w następnych transzach.

– W celu kupowania gazu rosyjskiego będą musieli założyć konta rublowe w bankach rosyjskich – powiedział Putin w wystąpieniu telewizyjnym. – Z tych kont będą pobierane opłaty od początku kwietnia. Jeśli nie zostaną zrealizowane, uznamy to za naruszenie zobowiązań przez danego klienta – powiedział. Konta rublowe mają być połączone z kontem w Gazprombanku, który zajmie się wymianą walut.

Gaz na giełdzie europejskiej drożeje w odpowiedzi na działanie Putina. Kontrakt majowy na giełdzie TTF w Holandii podrożał w godzinę z około 113 do 127 euro za MWh i potem nieco potaniał.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik