Ponad 100 mld dolarów strat Zachodu w Rosji. Eksperci zalecają ucieczkę zanim będzie za późno

7 sierpnia 2023, 06:30 Alert

Z analizy Financial Times wynika, że firmy zachodnie straciły na interesach w Rosji już ponad 100 mld dolarów przez jej inwazję na Ukrainie. Połowa strat została zanotowana przez spółki energetyczne. Eksperci zalecają jak najszybszą ucieczkę biznesu z terytorium rosyjskiego zanim problemy się pogłębią.

Władimir Putin na SPIEF 2022. Fot. BiznesAlert.pl
Władimir Putin na SPIEF 2022. Fot. BiznesAlert.pl

Przegląd 600 raportów rocznych z 2023 roku przygotowanych przez firmy zachodnie pokazuje, że 176 z nich zanotowało problemy z aktywami, opłaty związane z wymianą walut oraz różne jednorazowe wydatki związane ze sprzedażą, zamknięciem albo ograniczeniem aktywności w Rosji.

Koszty podliczone przez FT na 100 mld dolarów nie uwzględniają wyższych cen surowców. Nie biorą także pod uwagę nadmiarowych przychodów z tego tytułu. Ponad 50 procent analizowanych firm to wciąż działa w Rosji. Mimo to przejęcie siłowe aktywów fińskiego Fortum, a także firm Danone i Carlsberg, zapowiada dalsze straty. Rozmówcy FT ostrzegają, że dalsze pozostawanie w Rosji naraża podmioty zdecydowane na taki krok na ryzyko jeszcze większych strat.

Największe straty zanotowały firmy naftowe i gazowe, w tym BP, Shell i TotalEnergies, które straciły razem 40,6 mld euro. FT przyznaje, że nadmiarowe przychody w wyniku rekordowych cen surowców pozwoliły przezwyciężyć te straty dodatkowym przychodem 95 mld euro, czyli 104 mld dolarów. BP zdecydowało o sprzedaży udziałów w Rosniefcie. TotalEnergies musiał odpisać akcje w projekcie Yamal LNG. BASF odpisał udziały w spółce Wintershall DEA na kwotę 6,5 mld euro.

Eksperci cytowani przez Financial Times zalecają firmom zachodnim exodus z Rosji zanim będzie za późno. – Firmy wciąż tam obecne powinny odpisać tamtejsze biznesy. Nie sądzę, aby którakolwiek z nich była bezpieczna – mówi Anna Własiuk z Kijowskiej Szkoły Gospodarczej (KSE). – Jaki był powód wywłaszczenia Carlsberga? Czy faktycznie chodziło o bezpieczeństwo narodowe? Nie sądzę.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie będącą kontynuacją wojny trwającej od 2014 roku. W odpowiedzi państwa zachodnie zakończyły lub ograniczyły działalność na terytorium rosyjskim.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Mickiewicz: Rosja chciała zyskać na Ukrainie, a straciła na Zachodzie (ROZMOWA)