Czy zabiorą Ci auto spalinowe w imię ekologii? Spięcie

17 marca 2023, 07:30 Energetyka

Brzmi jak click-bait (tytuł pułapka) i rzeczywiście tak jest. Takich tytułów w najbliższym czasie będziemy widywać więcej. O co chodzi? W najnowszym odcinku podcastu #SPIĘCIE Wojciech Jakóbik rozmawia z autorem tekstu o paliwach syntetycznych Michałem Perzyńskim.

Grafika: Mikołaj Teperek.
Grafika: Mikołaj Teperek.

Przytoczony artykuł jest dostępny na stronie BiznesAlert.pl pod linkiem. Unii Europejska dyskutuje o wprowadzeniu nowej dyrektywy zakazującej produkcji nowych aut spalinowych po 2035 roku.

– Chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z tematem paliw syntetycznych. Co to w ogóle jest? Czemu zwykły człowiek ma w ogóle wiedzieć czym są te paliwa syntetyczne? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Dlatego że wygląda na to że paliwa syntetyczne to przyszłość! – entuzjastycznie odpowiada redaktor BiznesAlert.pl Michał Perzyński.

Paliwa syntetyczne tym się różnią od tradycyjnych, że nie powstają w procesie rafinacji ropy naftowej jak benzyna, olej napędowy czy paliwo lotnicze tylko powstają w wyniku procesów chemicznych. E-paliwa powstają w efekcie połączenia zielonego wodoru, który powstał z nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych z CO2 który został składowany w procesie zwanym CCS – Carbon Capture Storage co po polsku oznacza składowanie i sekwestrację dwutlenku węgla. A więc paliwa syntetyczne są zeroemisyjne – tłumaczy Perzyński Zobacz cały odcinek podcastu #SPIĘCIE i dowiedz się jaka będzie przyszłość naszej planety.

Dowiedz się więcej o energetyce jądrowej w Polsce słuchając podcastu #SPIĘCIE na Spotify, SoundCloud oraz innych platformach.