Zakończyła rozpoczęta w styczniu 2020 roku budowa gazociągu GIPL łączącego Litwę i Polskę. Potwierdził to ostateczny akt zakończenia budowy Gazociągu Polska-Litwa po stronie litewskiej z dniem 31 grudnia 2021 roku. Gazem wypełniony jest cały 165-kilometrowy gazociąg do granicy z Polską.
Uruchomienie Gazociągu Polska-Litwa ma nastąpić w połowie 2022 roku. Dokładny termin zostanie ogłoszony w porozumieniu z polskim operatorem systemu przesyłowego gazu, gdy budowa całej infrastruktury połączeń międzysystemowych będzie bliska startu.
GIPL połączy kraje bałtyckie i Finlandię estońsko-fińskim gazociągiem „Balticconnector” z siecią gazową Unii Europejskiej, zwiększy liczbę dostępów do alternatywnych źródeł gazu w regionie bałtyckim oraz zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu i konkurencję. Obecnie kraje bałtyckie i Finlandia mogą kupować gaz przez kontynent z Rosji.
Budowa GIPL na Litwie, która miała miejsce w latach 2020-2021, zaowocowała powstaniem gazociągu rozciągającego się przez dziewięć gmin od Širvintos do Lazdijai. Projekt zrealizowało konsorcjum firm Alvora i Šiaulių dujotiekio statyba. Rurociąg ułożono pod Niemnem i Wilią, przyjazną dla środowiska metodą HDD (horyzontalne przewierty kierunkowe), przeprowadzono badania archeologiczne, budowano stację pomiaru i regulacji ciśnienia gazu Santaka oraz rurociąg na Litwie podłączenie do polskiego rurociągu poprzez złoty spaw na granicy krajów. Cały rurociąg został sprawdzony pod kątem maksymalnego obciążenia i wypełniony gazem.
Całkowita długość międzynarodowego połączenia gazociągowego między Litwą a Polską wynosi 508 km, z czego 165 km leży na terytorium Litwy, a 343 km w Polsce. Średnica rurociągu wynosi 700 mm. Po stronie litewskiej początek przyłączenia gazociągu znajduje się w pobliżu tłoczni gazu Jauniūnai pod Wilnem.
Gazociąg w Polsce zostanie podłączony do tłoczni gazu Hołowczyce. Za budowę polskiej części gazociągu odpowiada Gaz-System.
Amber Grid/Michał Perzyński