Orlen przejmuje od Hiszpanów trzy lądowe farmy wiatrowe na Pomorzu

26 lutego 2021, 16:15 Alert
Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

​Trzy lądowe farmy wiatrowe na Pomorzu o łącznej mocy ok. 90 MW powiększą portfel odnawialnych źródeł energii (OZE) Grupy Orlen, która podpisała umowę w sprawie ich zakupu od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji Grupa będzie posiadała w Polsce 353 MW energetyki wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

Szczegóły

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Warunkiem koniecznym do jej sfinalizowania jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii przez okres od roku do dziesięciu lat.

– Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zielone aktywa Orlenu

Po przeprowadzonej akwizycji Orlen będzie posiadał aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW źródeł zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Ponadto Grupa Orlen posiada dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku.

W ciągu najbliższej dekady Grupa Orlen przeznaczy łącznie 47 mld zł na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Będzie inwestować przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Grupa Orlen chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku.

PKN Orlen/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Orlen naftowy zrobi się zielony