AlertWszystko

Załoga Elektrowni w Ostrołęce obawia się mostu energetycznego z Litwą

Elektrownia Ostrołęka

(CIRE.pl)

Rada Pracowników działająca w Elektrowni Ostrołęka z grupy Energa (EEO) jest zaniepokojona o losy firmy w związku funkcjonowaniem mostu energetycznego z Litwą i importem energii do Polski. Rada wystosowała w tej sprawie list do ministra energii.

Rada w piśmie do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego podkreśla, że jest świadoma wagi funkcjonowania nowego połączenia elektroenergetycznego z Litwą z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale zwraca jednocześnie uwagę, iż przeprowadzone analizy oraz obserwacje przepływów prądowych rodzą wśród pracowników elektrowni w Ostrołęce co raz większe obawy o losy firmy.

Przewodniczący rady Krzysztof Majkowski zaznacza w liście do szefa resortu energii, że wiele wskazuje na to, że mostem energia płynie głównie w kierunku Polski i pochodzi ona z Rosji, Szwecji i Białorusi, a Litwa jest tylko elementem przesyłowym w tej energetycznej układance.

Z drugiej strony – zwraca uwagę przewodniczący – bloki elektrowni Ostrołęka, która tylko w ubiegłym roku na inwestycje służące przystosowaniu urządzeń wytwórczych do nowych zaostrzonych norm ekologicznych wydała prawie 400 mln złotych, stoją w rezerwie.

– (..) ktoś realizuje bardzo szkodliwe dla naszego systemu elektroenergetycznego kontrakty importując energię z zagranicy – odstawiając do rezerwy nasze bloki – ocenia Majkowski.

W piśmie do ministra Tchórzewskiego zwrócono również uwagę, że odstawienie do rezerwy tylko bloku nr 1 w Ostrołęce oznacza w skali roku spadek zużycia węgla o 500 tys. ton.

– To są miejsca pracy dla górników, dla kolejarzy, czy dla energetyków w Polsce” – czytamy w liście.

Przewodniczący rady pracowników w EEO zwraca też uwagę na problem przepływów energii z niemieckich farm wiatrowych.

– My nie protestujemy, że pracują polskie wiatraki, natomiast import energii wiatrowej z Niemiec, Czech, czy Austrii – jest po prostu nie do przyjęcia, ponieważ w tym samym czasie odstawiane są u nas do rezerwy bloki produkujące na węglu – czytamy w piśmie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X