AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Zamrożenie cen energii w 2025 roku to koszt ponad 4 miliardów złotych

Sieć średniego napięcia. Źródło: Flickr

Koszt przedłużenia zamrożenia cen energii na 2025 rok wyniesie około 4,4 miliarda złotych, a przedłużenie bonu energetycznego na ten sam okres to dodatkowy koszt około 1 miliarda złotych – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że dyskusje na ten temat będą kontynuowane na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, a szczegóły budżetu programu osłon będą dopiero ustalane.

Minister Hennig-Kloska zapewniła, że rząd nie ma planów likwidacji osłon energetycznych w połowie przyszłego roku. Wsparcie to cieszy się poparciem premiera oraz liderów partyjnych, co jest istotne, gdyż koszt programu osłon znacznie zmalał w porównaniu do początkowych 30 miliardów złotych rocznie. Obecnie jego koszt wynosi około 5 miliardów złotych.

Bon energetyczny jest już wypłacany gospodarstwom domowym o niższych dochodach w dwunastu województwach, a w czterech kolejnych zostanie przekazany w tym tygodniu. Minister zaapelowała do samorządów o szybkie wypłacanie tych środków. Z bonu energetycznego skorzystało dotychczas 2,4 miliona gospodarstw domowych.

Start systemu kaucyjnego, który miał zacząć funkcjonować od początku 2025 roku, zostanie przesunięty o pół roku. Minister Hennig-Kloska wskazała, że gospodarka nie jest jeszcze gotowa na wprowadzenie tego systemu. Dodatkowe sześć miesięcy pozwoli lepiej przygotować system, który ma na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych oraz zwiększenie poziomu recyklingu.

Trwają także prace nad mechanizmem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Polega on na tym, że producenci ponoszą odpowiedzialność finansową i organizacyjną za zbiórkę produktów w całym cyklu ich życia, aż do momentu, gdy stają się odpadami. Minister Hennig-Kloska zapowiedziała, że z początkiem nowego roku projekt ustawy zostanie wpisany do wykazu prac rządu.

PAP / BiznesAlert.pl

Tauron obniżył stawkę za energię dla powodzian


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X