BezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Unia Europejska zgromadziła zapasy gazu szybciej niż zakładała

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że magazyny gazu w państwach członkowskich wypełnione są w ponad 95 procentach i przekroczyły ustanowiony w przepisach cel 90 procent. W tej chwili zapasy gazu w UE wynoszą około 100 miliardów metrów sześciennych, czyli tyle, ile jedna trzecia rocznego zużycia gazu w całej Unii.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. energii Tim McPhie przyznał podczas czwartkowego briefingu w Brukseli, że chociaż państwa członkowskie miały czas do 1 listopada, żeby wypełnić swoje magazyny gazu do 90 procent pojemności, to już w przeddzień tego terminu wiadomo było, że poziom magazynowania gazu w UE przekroczył 95 procent.

W czerwcu 2022 roku, kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę, UE przyjęła rozporządzenie zobowiązujące państwa członkowskie do magazynowania gazu. Zgodnie z przepisami, unijne instalacje gazowe miały być napełniane przez cały rok – tak, żeby do 1 listopada poziom zapasów wyniósł 90 procent.

Regulacje miały pomóc w zmniejszeniu uzależnienia UE od rosyjskich paliw kopalnych i faktycznie okazały się skuteczne, bowiem zależność Unii od gazu z Rosji znacząco się zmniejszyła.

– Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę i próbowała szantażować Europę swoimi dostawami energii, podjęliśmy szybkie działania, aby zabezpieczyć się przed przyszłymi wstrząsami dotyczącymi dostaw. Działania te przynoszą efekty, a w tegoroczną zimę wkraczamy ze zdrowym poziomem gazu w magazynach w całej Europie, zdywersyfikowanymi dostawami energii, większym udziałem energii odnawialnej oraz odnowionym zobowiązaniem do efektywności energetycznej i oszczędności energii – skomentował komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Polityk dodał, że tak dobre wyniki dają UE możliwość utrzymania stabilnych dostaw i cen gazu tej zimy oraz pomogą Wspólnocie w dalszym odcinaniu się od paliw kopalnych z Rosji.

Dane dotyczące zapasów gazu w UE opublikowała organizacja Gas Infrastructure Europe (GIE), zrzeszająca europejskich operatorów gazowych.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Gazownictwo podczas powodzi musiało działać nieszablonowo


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X