AlertWszystko

Zarząd Kompanii Węglowej nie godzi się na warunki związków

(Polska Agencja Prasowa)

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje. W czwartek rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii.
W poniedziałek zarząd zaproponował zawieszenie wypłaty większości dodatkowych świadczeń dla górników (m.in. tzw. czternastej pensji i deputatu węglowego) na trzy lata. W odpowiedzi związki złożyły w środę własny projekt, nie godząc się na propozycje zarządu.

Podczas środowych rozmów zarząd zmodyfikował swoje stanowisko, proponując – co przedstawiciele stron przyznają na razie jedynie nieoficjalnie – zróżnicowanie wypłaty – lub nie – wymienionych w porozumieniu świadczeń w zależności od sytuacji danej kopalni.

– Wychodząc naprzeciw stronie społecznej przygotowaliśmy drugą wersję porozumienia; to porozumienie w drugiej wersji umożliwia również wykonanie założeń biznesplanu i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej. Reszta to tajemnica negocjacji – powiedział po rozmowach prezes Kompanii Tomasz Rogala.

Opuszczając siedzibę Kompanii Węglowej związkowcy oceniali nową propozycję jako gorszą od poprzedniej. Szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek zapowiedział, że po czwartkowym spotkaniu z udziałem ministra związkowcy spotkają się jeszcze we własnym gronie, a najdalej w poniedziałek poinformują o złożonych propozycjach załogi górnicze podczas tzw. masówek w kopalniach. Później o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia górnicy mieliby zadecydować w referendum.

W czwartkowych rozmowach – co zapowiedzieli w środę przedstawiciele KW i związków – weźmie udział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Po tym spotkaniu strona społeczna ma podjąć decyzję o zawarciu bądź odrzuceniu porozumienia, dotyczącego m.in. zasad wynagradzania po przejęciu kopalń i zakładów Kompanii przez Polską Grupę Górniczą, co ma nastąpić 1 maja. Warunkiem zaangażowania się inwestorów w PGG jest osiągnięcie rentowności kopalń w końcu przyszłego roku. To, zdaniem zarządu, wymaga również zmian w systemie wynagradzania pracowników.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X