EnergetykaGaz.Wszystko

Zawisza: Gaz z USA dopiero za kilka lat

Prezes PGNiG Mariusz Zawisza rozmawia z dziennikarzami Rzeczpospolitej o amerykańskim gazie łupkowym, liberalizacji polskiego rynku gazu i nowym prawie dla sektora niekonwencjonalnego w Polsce.

– Powstanie tak dużej grupy zakupowej mogłoby nam przynieść duże korzyści. Pytanie tylko co powiedzą kraje, które mają dziś korzystniejsze warunki zakupu gazu niż Polska – tak rozmówca Rzeczpospolitej ocenia szanse na grupowe negocjacje umów gazowych z Rosją przez kraje europejskie.

– W USA nie ma dziś wystarczającej  infrastruktury umożliwiającej eksport gazu. Dotychczas przede wszystkim powstawały terminale importowe. Mimo presji innych państw i firm wydobywających gaz z łupków nie sądzę, aby Amerykanie zmienili radykalnie  swoją politykę. Jeśli już  umożliwią eksport to będą to czynić bardzo powoli – mówi Zawisza w kontekście apeli o masowy import skroplonego gazu łupkowego z USA w celu uniezależnienia się od dostaw z Rosji. Zdaniem prezesa PGNiG także polski gaz z łupków nie przyniesie szybko zmian. – Pamiętajmy, że w USA poszukiwania trwały wiele lat, zanim ruszyło przemysłowe wydobycie. W Polsce łupkowe odwierty prowadzimy dopiero od trzech lat. W tym roku PGNiG wykona ich dziesięć. Na efekty musimy zaczekać.

– PGNiG aktywnie oferuje gaz na Towarowej Giełdzie Energii zarówno na rynku spot jak i rynku terminowym. Spółka pełni również rolę animatora rynku. Problemem jest jednak brak popytu. Trudno jest bowiem sprzedać gaz na TGE jeśli nie ma na niego chętnych – mówi rozmówca Rzeczpospolitej o wejściu PGNiG na giełdę gazową po wyznaczeniu firmie obliga gazowego przez rząd. Zawisza komentuje także przyjęcie nowego prawa geologicznego i górniczego, które ma przyspieszyć poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. – Pozytywnie oceniamy większość zaproponowanych rozwiązań. Jednak na kolejnych etapach procesu legislacyjnego będziemy starali się pokazać, jakie konsekwencje mogą wiązać się z proponowanymi rozwiązaniami w zakresie nowych podatków.

Źródło: Rzeczpospolita


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X